Νέος Οδηγός Επαγγελματικής Μάθησης των Εκπαιδευτικών στο σχολείο

Teachers’ Professional Learning Programme: A Guide for Planning, Implementation, Support

Ηλεκτρονική Πύλη Επαγγελματικής Μάθησης

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο:

Δρ Μαρία Ηρακλέους

Phone22402387

Δρ Έφη Παπαριστοδήμου

Phone22402345

Phone22402378

Χριστίνα Σταύρου

Phone22402377

Σχολική Χρονιά 2021-2022

Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου διοργάνωσε την ετήσια ημερίδα για την επαγγελματική μάθηση των εκπαιδευτικών με θέμα "Η δύναμη και η δυναμική της αλληλεπίδρασης των διαφορετικών ρόλων για την ανάπτυξη κουλτούρας επαγγελματικής μάθησης στο σχολείο". Η Ημερίδα πραγματοποιήθηκε στη Δημοσιογραφική Εστία στη Λευκωσία, την Πέμπτη, 19 Μαΐου 2022, από τις 9:00 μέχρι τις 13:00. Παράλληλα, οι εργασίες της Ημερίδας μεταδόθηκαν ζωντανά μέσω διαδικτύου. Ο σύνδεσμος για τη διαδικτυακή μετάδοση είναι διαθέσιμος εδώ (Youtube)

Η Ημερίδα εστίασε στην αλληλεπίδραση μεταξύ εκπαιδευτικών κατά την εφαρμογή του Προγράμματος Υποστήριξης Επαγγελματικής Μάθησης (ΥΕΜ) του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στα σχολεία. Δόθηκε έμφαση στους διαφορετικούς ρόλους που συναποτελούν τις ομάδες αλληλεπίδρασης και συνεργασίας (διευθυντής/διευθύντρια, συντονιστής/συντονίστρια του προγράμματος επαγγελματικής μάθησης, υποστηρικτής/υποστηρίκτρια ΠΙΚ, εκπαιδευτικοί, επιθεωρητής/επιθεωρήτρια) και στον τρόπο με τον οποίο όλοι μαζί συνεισφέρουν προς την ανάπτυξη κουλτούρας επαγγελματικής μάθησης στο σχολείο.

Κύρια εισήγηση στην Ημερίδα έκανε ο κ. Μάριος Βρυωνίδης, Αντιπρύτανης Έρευνας και Εξωτερικών Υποθέσεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Κοινωνιολογίας και Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης, με θέμα «Η ανάπτυξη κουλτούρας επαγγελματικής μάθησης στο σχολείο». Στη συνέχεια, οι σύνεδροι συζήτησαν σε ομάδες και παρουσίασαν πορίσματα γύρω από τους τρόπους με τους οποίους οι διαφορετικοί ρόλοι προωθούν την αλληλεπίδραση εντός του σχολείου.

Ακολούθησε εισήγηση της δρος Παυλίνας Χατζηθεοδούλου-Λοϊζίδου, Προϊστάμενης του Τομέα Επιμόρφωσης στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου με θέμα «Ο ρόλος του/της υποστηρικτή/υποστηρίκτριας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για την ανάπτυξη κουλτούρας αλληλεπίδρασης εντός του σχολείου».

Στη συνέχεια, παρουσιάστηκαν παραδείγματα από την καθημερινή πρακτική σε σχολεία, τα οποία συμμετέχουν ή συμμετείχαν στο Πρόγραμμα ΥΕΜ, στα οποία αναδείχθηκαν τρόποι και εφαρμογές αλληλεπίδρασης, συνέργειας και συλλογικού αναστοχασμού μεταξύ όλων των ρόλων στο σχολείο. Παραδείγματα και εμπειρίες παρουσίασαν οι:

• Δρ Γιάννος Σωκράτους, συντονιστής επαγγελματικής μάθησης σε λύκειο,
  • κ. Δημήτρης Νικολάου, διευθυντής δημοτικού σχολείου,
  • κ. Μαρία Αγγελίδου, επιθεωρήτρια νηπιαγωγείων.

Στην Ημερίδα οι σύνεδροι απάντησαν, επίσης, σε ερωτήματα που τέθηκαν μέσω ψηφιακής διαδικτυακής εφαρμογής σχετικά με προτάσεις για ενέργειες για την επόμενη σχολική χρονιά. Αναδείχθηκε η ανάγκη για συνέχιση της αλληλεπίδρασης μεταξύ όλων των ρόλων εντός και εκτός του σχολείου και ακόμα μεγαλύτερης ενίσχυσης της συνεργασίας μεταξύ επιθεωρητών/επιθεωρητριών και εκπαιδευτικών για θέματα επαγγελματικής μάθησης.

Αναρτημένες ανακοινώσεις (Πόστερ) σχολείων

Κατά τη διάρκεια της Ημερίδας, οι σύνεδροι είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με εκπροσώπους όλων των σχολείων που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα ΥΕΜ, σε χώρο όπου εκτέθηκαν οι αναρτημένες ανακοινώσεις (πόστερ) που ετοίμασαν τα σχολεία. Στα πόστερ αποτυπώθηκαν:

• Δράσεις/ενέργειες που προώθησαν την αλληλεπίδραση, τη συνέργεια και τη συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικών στο σχολείο
  • Αναστοχαστικές σκέψεις για τις θετικές εμπειρίες που προέκυψαν και για τις δυσκολίες που αντιμετωπίστηκαν
  • Προτάσεις/Εισηγήσεις για περαιτέρω προώθηση της αλληλεπίδρασης μεταξύ εκπαιδευτικών στο σχολείο

Πιο κάτω είναι διαθέσιμα τα πόστερ των σχολείων.

• Νηπιαγωγείο Αγίου Αντωνίου
ΘΕΜΑ: Βελτίωση της συμπεριφοράς και της έκφρασης των παιδιών, μέσω δραστηριοτήτων που περιλαμβάνουν / στηρίζονται στις τέχνες (μουσική, εικαστικά, κίνηση)

• Νηπιαγωγείο Αγλαντζιάς Ε΄
ΘΕΜΑ: Η βελτίωση της υπευθυνότητας των παιδιών στο πλαίσιο του σχολικού και οικογενειακού περιβάλλοντος