Συντονισμός Προγράμματος:

Διαδικτυακό Περιβάλλον Μάθησης

Μάθημα ανοικτής πρόσβασης

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΕΙΣ

ΣΥΝΕΔΡΙΟ "ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΓΛΩΣΣΗ ΤΑΞΗ"

ΣΥΝΕΔΡΙΟ "ΠΟΛΥΓΛΩΣΣΙΑ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΩΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ"

Κεντρικές Ομιλίες

Παράλληλες Συνεδρίες

1. Τρόποι αξιοποίησης του Οδηγού εκπαιδευτικού για τη διδασκαλία της ελληνικής ως δέυτερης γλώσσας

2. Ολιστική Προσέγγιση στην υποδοχή και ένταξη παιδιών με μεταναστευτική βιογραφία στο σχολείο: παραδείγματα σχολείων κατά τη σχολική χρονιά 2017 - 2018

3. Διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στα γνωστικά αντικείμενα

4. Εφαρμογές του Οδηγού Εκπαιδευτικού για τη διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας κατά τη σχολική χρονιά 2017 - 2018

ΣΥΝΕΔΡΙΟ "ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ: ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ"

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ "ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΩΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ"

Κεντρικές Ομιλίες

Αξιοποίηση και δημιουργία διδακτικού υλικού:

Διδακτικά σενάρια

Η αξιολόγηση των μαθητών/μαθητριών

ΗΜΕΡΙΔΑ "Η ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΤΕΡΟΤΗΤΑΣ"

ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ