ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΓΟΝΕΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΧΡΗΣΙΜΟ ΥΛΙΚΟ - ΒΙΒΛΙΑ - ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ

• "Το βαλιτσάκι" (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Ενότητες αρχάριου επιπέδου με μεταφράσεις στα αραβικά)
  • Βιβλία "Γεια σας" (Πανεπιστήμιο Αθηνών. Βιβλία μαθητή και βιβλία δασκάλου: Α1 επίπεδο: Γεια σας 1 και Γεια σας 2, Α2 επίπεδο: Γεια σας 3 και Γεια σας 4)
  • Βιβλία "Μαργαρίτα"   (Ε.ΔΙΑ.Μ.ΜΕ - Ελληνικά ως ξένη γλώσσα - Α1 επίπεδο: Μαργαρίτα 1 και Μαργαρίτα 2,
    Α2 επίπεδο: Μαργαρίτα 3, Μαργαρίτα 4, Μαργαρίτα 5, Β1 επίπεδο: Μαργαρίτα 6, Μαργαρίτα 7)
  • Πύλη Ηλεκτρονικής Μάθησης - Συνοδευτικά με τα βιβλία "Μαργαρίτα" (Ε.ΔΙΑ.Μ.ΜΕ, Πανεπιστήμιο Κρήτης: διαδραστικές ασκήσεις, ηλεκτρονικά παιχνίδια για κάθε επίπεδο γλωσσομάθειας. Δημιουργήστε κωδικούς (πατήστε δεξιά κάτω στην οθόνη "Εγγραφή" και επικοινωνήστε με τη Γραμματεία του Ε.ΔΙΑ.Μ.ΜΕ: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ). Συνοδεύεται από τον Οδηγό Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας του Ε.ΔΙΑ.Μ.Ε.
  • Βιβλίο "Γέφυρες" (Οδηγός δίγλωσσης υποστήριξης προσφύγων - για μεγαλύτερα παιδιά και ενήλικες, με μεταφράσεις στα αραβικά, Κέντρο Ανάπτυξης Εκπαιδευτικής Πολιτικής)

ΛΕΞΙΚΑ

• Λεξικό της Νεοελληνικής Γλώσσας - Δ΄-Στ΄ Δημοτικού (Για φυσικούς ομιλητές/ομιλήτριες. Περιέχει ορισμούς λέξεων και παραδείγματα χρήσης. Χρήσιμο για την κατασκευή λεξιλογικών ασκήσεων για τη διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στη Μέση Εκπαίδευση)

ΤΕΣΤ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ