Αντιρατσιστική Πολιτική

Δρ Έλενα Παπαμιχαήλ

Phone22402367

Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις, στο πλαίσιο της διεξαγωγής επιμορφωτικών δράσεων για θέματα διαφορετικότητας, διαπολιτισμικής εκπαίδευσης και αντιρατσιστικής πολιτικής διοργανώνει ποικίλες επιμορφωτικές δράσεις. Ενδεικτικά, αναφέρονται οι εξής:

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2022-2023

Ημερίδα με θέμα «Εκπαίδευση κατά του Ρατσισμού»

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2018-19

Ημερίδα με τίτλο "Πρόσφυγες και Μετανάστες: παιδαγωγικές προσεγγίσεις", 3 Νοεμβρίου 2018, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λευκωσία

- Εγκύκλιος

- Παρουσίαση Μιχαλίνου Ζεμπύλα

- Παρουσίαση Δέσπως Κυπριανού

- Παρουσίαση Έλενας Παπαμιχαήλ

- Παρουσίαση Μαρίας Πιτζιολή, Ερμιόνης Μιχαήλ, Μάριου Βασιλείου

- Παρουσίαση Μαρίας Κολλύφα

- Παρουσίαση Πετρούλας Αντωνίου, Μιχάλη Θεοχαρίδη

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2017-18

Ημερίδα με τίτλο «Άνθρωποι σε κίνηση: παιδαγωγικά εργαλεία για καλλιέργεια της ενσυναίσθησης για παιδιά πρόσφυγες και μετανάστες»

- Εγκύκλιος

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2016-17

Συνέδριο για τον δεύτερο στόχο της σχολικής χρονιάς 2016-2017 «Η ευαισθητοποίηση κατά του ρατσισμού και της μισαλλοδοξίας και η προώθηση της ισότητας και του σεβασμού»

1η Φεβρουαρίου 2017, Συνεδριακό Κέντρο "Φιλοξενία", Λευκωσία

Οπτικογράφηση των κεντρικών ομιλιών

Πρόγραμμα Συνεδρίου

Βιογραφικά Σημειώματα Ομιλητών

Κεντρική Ομιλία: «Βαθιές αρνήσεις: Οι λόγοι (discourses) του ρατσισμού και της ετερότητας»,  Καθ. Zvi Bekerman, Hebrew University of Jerusalem

Κεντρική Ομιλία: «Ρατσισμός, μισαλλοδοξία, «Δεν ξεχνώ»: Αντιφάσεις και καινούρια ανοίγματα», Καθ. Μιχαλίνος Ζεμπύλας, Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Παρουσιάσεις από παράλληλα εργαστήρια:

1. «Ένταξη μαθητών με μεταναστευτική βιογραφία στη συμβατική τάξη», Δρ Δέσπω Κυπριανού, Λειτουργός Παιδαγωγικού Ινστιτούτου
  2. «Ρόλος του ηγέτη του σχολείου στη διαχείριση του ρατσισμού», κ. Στάλω Χατζηπιερή, Διευθύντρια Δ΄ Δημοτικού Σχολείου Αγλαντζιάς (ΚΑ) και κ. Πέτρος Μιχαήλ, Διευθυντής Ευρυβιάδειου Γυμνασίου
  3. «Αντιμετωπίζοντας την ομοφοβία μέσω του Κώδικα Συμπεριφοράς κατά του Ρατσισμού», κ. Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου, Εκπαιδευτικός Δημοτικής Εκπαίδευσης και Εκπαιδευτής Ενηλίκων
  4. «Εφαρμόζοντας την αντιρατσιστική πολιτική: προκλήσεις και καλές πρακτικές», Δρ Έλενα Παπαμιχαήλ, Λειτουργός Παιδαγωγικού Ινστιτούτου
  5. «Διάβασε τι γράφω, άκουσε τι λέω, δες τι ζωγραφίζω: Εκπαιδευτικές προσεγγίσεις για την κατανόηση της αναπηρίας ως θέμα ανθρωπίνων δικαιωμάτων», Δρ Σιμώνη Συμεωνίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Κύπρου

Σεμινάρια σε Σχολική Βάση Παιδαγωγικού Ινστιτούτου

"Εφαρμόζοντας την αντιρατσιστική πολιτική στο σχολείο μας: προκλήσεις στη διαχείριση ρατσιστικών περιστατικών"

"Στερεότυπα, προκαταλήψεις, ρατσισμός: προς μια εκπαίδευση στη βάση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων"

"Ρατσισμός - προωθώντας και διδάσκοντας την ισότητα"

ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ 2014-15 και 2015-16

Σεμινάρια σε Σχολική Βάση Παιδαγωγικού Ινστιτούτου

2015-16 "Διαφορετικότητα στη σχολική καθημερινότητα: αντιρατσιστική πολιτική και δράσεις" και "Διαφορετικές ταυτότητες στο χώρο του σχολείου"

2014-15 "Διαφορετικότητα και Διαπολιτισμικότητα στη σχολική καθημερινότητα"

Προαιρετικά σεμινάρια Παιδαγωγικού Ινστιτούτου

2015-16 "ΓΨ07.024: Στερεότυπα και μισαλλοδοξία: Θεωρίες καταγωγής και δραστηριότητες αποδόμησης. Προς μια εκπαίδευση στη βάση των ανθρώπινων δικαιωμάτων" Πάφος

2014-15 "ΓΨ07.22: Κώδικας συμπεριφοράς κατά του ρατσισμού και Οδηγός διαχείρισης και καταγραφής ρατσιστικών περιστατικών: αντιρατσιστική πολιτική σε Δημοτικά και Γυμνάσια" Λάρνακα και Λευκωσία

Ημερίδα «Εφαρμογή Αντιρατσιστικής Πολιτικής ΥΠΠ: Κώδικας Συμπεριφοράς κατά του Ρατσισμού & Οδηγός Διαχείρισης και Καταγραφής Ρατσιστικών Περιστατικών»

16 Νοεμβρίου 2015, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και 7 Δεκεμβρίου 2015, Ξενοδοχείο Σεμέλη, Λευκωσία

Συνέδριο «Πιλοτική εφαρμογή αντιρατσιστικής πολιτικής Κώδικα Συμπεριφοράς κατά του Ρατσισμού & Οδηγού Διαχείρισης και Καταγραφής Ρατσιστικών Περιστατικών»

25 Μαΐου 2015, Δημοσιογραφική Εστία, Λευκωσία

Στο συνέδριο παρουσίασαν την εμπειρία τους από την πιλοτική εφαρμογή τα πιλοτικά σχολεία. Προσκεκλημένη ομιλήτρια ήταν η Professor FloyaAnthias, University of East London, ενώ χαιρετισμούς απηύθηναν ο Υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού, η Επίτροπος Διοικήσεως και η Λειτουργός Ενημέρωσης της Αντιπροσωπείας στην Κύπρο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες.