Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης διοργανώνουν συνέδριο σχετικά με το παιχνίδι και την παιδαγωγική του αξία στην προσχολική εκπαίδευση. Στόχος του συνεδρίου είναι η ενημέρωση των εκπαιδευτικών προσχολικής εκπαίδευσης σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο. Το Συνέδριο θα διεξαχθεί το Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2019, ώρα 08:30-13:00, στο Συνεδριακό Κέντρο «Φιλοξενία» στη Λευκωσία και θα περιλαμβάνει κεντρική ομιλία από τον Δρα David Whitebread, του Πανεπιστημίου Cambridge και βιωματικά Εργαστήρια.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν, καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (https://www.pi-eggrafes.ac.cy/), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια από την 23η Ιανουαρίου μέχρι και την 31η Ιανουαρίου 2019. Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα καταγραφής της δήλωσης.

Όσο αφορά στη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής, είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.Σημειώνεται ότι, οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα, θα λάβουν πιστοποιητικό συμμετοχής.

Tο Πρόγραμμα του Συνεδρίου καθώς και σύντομη περιγραφή των πέντε βιωματικών Εργαστηρίων επισυνάπτονται.

Για τυχόν διευκρινίσεις ή περαιτέρω πληροφορίες, μπορείτε να απευθύνεστε στις λειτουργούς του Π.Ι. Μαρία Σιακαλλή (22402327) και Μαρία Ηρακλέους (22402387).

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Εγκύκλιος, πρόγραμμα και περιγραφές εργαστηρίων

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής