Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι διοργανώνεται Παγκύπριο Συνέδριο στα πλαίσια του ερευνητικού προγράμματος Marie-Curie «ESPISE-3P» με τίτλο «Σχολική Πειθαρχία και Προώθηση Θετικής Συμπεριφοράς». Σκοπός του Συνεδρίου είναι η εξοικείωση με το φιλοσοφικό και επιστημονικό πλαίσιο του Σχολικού Συστήματος Προώθησης Θετικής Συμπεριφοράς (ΠροΘΕΣυ), το οποίο δίνει το οργανωτικό πλαίσιο για θέματα πρόληψης και αντιμετώπισης της σχολικής παραβατικότητας. Στο πλαίσιο αυτό, παρουσιάζονται ερευνητικά αποτελέσματα από την εμπειρία των Η.Π.Α. και κυρίως από την εφαρμογή του Προγράμματος σε δύο δημοτικά σχολεία της Κύπρου. Οι παρουσιάσεις και τα εργαστήρια που περιλαμβάνει το Συνέδριο θα γίνουν στην αγγλική γλώσσα. Επισυνάπτεται το πρόγραμμα του Συνεδρίου.

Το Συνέδριο θα διεξαχθεί στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (Πανεπιστημιούπολη Κτήριο Λεβέντη, Αμφιθέατρο Β108), το Σάββατο, 4 Ιουνίου 2016 (9:00-17:00) και θα έχει ως αποδέκτες εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, που διδάσκουν σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Κύπρου.

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, www.pi-eggrafes.ac.cy από τις 20 μέχρι τις 31 Μαΐου 2016. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 2 Ιουνίου 2016. Τέλος, σημειώνεται ότι στους/στις εκπαιδευτικούς που θα παρακολουθήσουν το συνέδριο θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στο εν λόγω Συνέδριο.

Περιλήψεις

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής