Σεμινάρια σε Σχολική Βάση

Καλυψώ Απέργη

Phone22402475

Διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών

Τα Σεμινάρια Σχολικής Βάσης έχουν ως στόχο να στηρίξουν τα σχολεία στην προσπάθειά τους να οργανώσουν, να αναπτύξουν και να υλοποιήσουν τις δράσεις τους για τη βελτίωση των μαθησιακών αποτελεσμάτων. Τα Σεμινάρια σε Σχολική Βάση διεξάγονται από λειτουργούς του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, καθώς επίσης από εξωτερικούς συνεργάτες του Π.Ι., οι οποίοι επιλέγονται μέσα από σχετική διαδικασία διαμόρφωσης μητρώου εκπαιδευτών. Η διεξαγωγή γίνεται κατά τον χρόνο λειτουργίας των σχολείων και οργανώνονται με βάση τις διάφορες ομάδες των ενδιαφερόμενων εκπαιδευτικών. Οι ομάδες μπορούν να συγκροτηθούν από εκπαιδευτικούς που εργάζονται στο ίδιο σχολείο ή σε γειτονικά σχολεία (στήριξη δικτύων σχολείων). Μια από τις βασικές προϋποθέσεις επιτυχούς υλοποίησης των σεμιναρίων βάσης, είναι αυτά να ανταποκρίνονται άμεσα στις ανάγκες της σχολικής μονάδας και να συνδυάζουν με επιτυχία τη θεωρία με την πράξη.

Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην ιστοσελίδα https://myprofile.pi.ac.cy