Prow

Δημιουργώντας Ένα Χαρούμενο και Θετικό Σχολείο
στην Αγωγή και Φροντίδα Προσχολικής Ηλικίας

Το ΈργοProw

Το Έργο ERASMUS+ KA 3 Policy Experimentation «ProW-Ευζωία-Ενίσχυση της Ευζωίας των Εκπαιδευτικών μέσω της Προώθησης της Θετικής Συμπεριφοράς στην Προσχολική Ηλικία (ProW)» είναι ένα διετές ευρωπαϊκό Έργο πουστοχεύει στην ανάπτυξη, μέσω έρευνας, εμπειρικά τεκμηριωμένων πρακτικών, που θα ενισχύσουν το επάγγελμα και τις ικανότητες των νηπιαγωγών.

Οι νηπιαγωγοί συχνά βιώνουν έντονο στρες, εξουθένωση και υπερφόρτωση. Αντιμετωπίζουν ποικίλες προκλήσεις που απαιτούν δομημένες και ολιστικές προσεγγίσεις. Είναι σημαντικό να παρέχεται στους νηπιαγωγούς η υποστήριξη που χρειάζεται, ώστε να απολαμβάνουν υψηλότερα επίπεδα ευζωίας. Το Έργο βασίζεται στον σχεδιασμό και εφαρμογή μιας δομημένης παρέμβασης η οποία ενσωματώνει το πεδίο της Θετικής Ψυχολογίας και το σύστημα Προώθησης Θετικής Συμπεριφοράς στο σχολείο (SWPBS).

Συγκεκριμένα, το Έργο περιλαμβάνει την εκπαίδευση στο Μοντέλο Ευζωίας της Θετικής Ψυχολογίας PERMA, με στόχο την ψυχική ενδυνάμωση των ίδιων των νηπιαγωγών, την επαγγελματική τους μάθηση και καθοδήγηση και την εφαρμογή του Προγράμματος Προώθησης και Ενίσχυσης της Θετικής Συμπεριφοράς (SWPBS), μέσω της καλλιέργειας αξιών και κοινωνικών δεξιοτήτων στα παιδιά. Συμπερασματικά, το Έργο θα συμβάλει στην ενίσχυση της σχολικής κουλτούρας με θετικό προσανατολισμό, στην οποία όλα τα παιδιά καθώς και ολόκληρη η σχολική κοινότητα θα λαμβάνουν εκτίμηση και σεβασμό.

Περισσότερες πληροφορίες ProW – Promoting Teachers Well-being through Positive Behaviour Support in Early Childhood Education (prowproject.eu)

Prow