Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι ο Κυπριακός Σύνδεσμος Παιδικού Νεανικού Βιβλίου, με την υποστήριξη του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, των Πολιτιστικών Υπηρεσιών, του Πανεπιστημίου Frederick, της ΠΟΕΔ και του Βιβλιοπωλείου Rivergate, διοργανώνει την 10η Ημερίδα Παιδικής Λογοτεχνίας «Ιστορίες να ονειρεύεσαι…από τον/τη συγγραφέα στον/στην εικονογράφο!» με τίτλο «Παίζοντας με τα παραμύθια! Δημιουργική αξιοποίηση λογοτεχνικών βιβλίων στο σχολείο». Η Ημερίδα θα διεξαχθεί το Σάββατο 7 Μαρτίου 2020 από τις 08:30 μέχρι τις 14:00, στο Πανεπιστήμιο Frederick, στη Λευκωσία.

Η Ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Προδημοτικής και Δημοτικής Εκπαίδευσης και περιλαμβάνει πέντε (5) διαφορετικά βιωματικά εργαστήρια που αποτελούνται από θεωρητικό και βιωματικό μέρος, στοχεύοντας στην ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών σε ζητήματα που αφορούν τρόπους προσέγγισης βιβλίων παιδικής λογοτεχνίας και την παιδαγωγική αξιοποίησή τους. Τα εργαστήρια θα πραγματοποιήσουν οι διακεκριμένοι συγγραφείς και εικονογράφοι παιδικής λογοτεχνίας αντίστοιχα, Βαγγέλης Ηλιόπουλος και Hourig Torossian, Αντώνης Παπαθεοδούλου και Δικαίος Χατζηπλής, Μαριλένα Καββαδά και Λιάνα Δενεζάκη, Ιωάννα Μπαμπέτα και Αιμιλία Κονταίου, Δήμητρα Χαραλάμπους και Σάντρα Ελευθερίου. Το πρόγραμμα της Ημερίδας, η περιγραφή των πέντε (5) εργαστηρίων καθώς και βιογραφικό σημείωμα για τον/την κάθε συγγραφέα/εικονογράφο επισυνάπτονται για ενημέρωση των ενδιαφερομένων.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν, θα παρακολουθήσουν ένα βιωματικό εργαστήριο (σε δύο μέρη), δηλώνοντας την προτίμησή τους μέσω του λογαριασμού τους στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες - Συνέδρια», από τις 10 μέχρι τις 24 Φεβρουαρίου 2020. Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των εκπαιδευτικών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, περιλαμβάνονται στην εγκύκλιο με αρ. φακ. Π.Ι. 16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

Λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/συμμετεχουσών θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi.ac.cy), στις 28 Φεβρουαρίου 2020.

Παρακαλούμε για τις ενέργειές σας.

Περιγραφή εργαστηρίων
Βιογραφικά