Σεμινάρια σε Σχολική Βάση

Phone22402384

Διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών

ΠΡΟΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΑΣΗ (ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ)

1. Διδασκαλία Φυσικών Επιστημών στην Προσχολική Αγωγή (Λουκάς Λουκά, Λεμεσός)

Το σεμινάριο αποσκοπεί στην ενημέρωση των νηπιαγωγών για τις προσεγγίσεις και εμφάσεις της διδασκαλίας του μαθήματος των Φυσικών Επιστημών στο Νηπιαγωγείο με βάση το Αναλυτικό Πρόγραμμα. Θα μελετηθούν οι άξονες του Αναλυτικού προγράμματος (ανάπτυξη δεξιοτήτων επιστημονικού συλλογισμού, δεξιοτήτων επιστημονικής μεθόδου, πλέον σύνθετων δεξιοτήτων, εμπειριών, στάσεων, εννοιολογικής κατανόησης και επιστημολογικής ετοιμότητας) μέσα από ανάπτυξη και υλοποίηση δραστηριοτήτων για το γνωστικό αντικείμενο των Φυσικών Επιστημών.

2. Μαθηματικά και Διαφοροποίηση στο Νηπιαγωγείο (Έφη Παπαριστοδήμου, Λευκωσία)

Η εφαρμογή διαφοροποιημένης διδασκαλίας στο Νηπιαγωγείο, με βάση τις αρχές του Αναλυτικού Προγράμματος των Μαθηματικών. Το σεμινάριο υλοποιείται σε 4 φάσεις: συνεδρία προσωπικού, σχεδιασμός διαφοροποιημένης διδασκαλίας, εφαρμογή στην τάξη και αναστοχασμός.

3. Περιβαλλοντική Εκπαίδευση/Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη στην Προσχολική Ηλικία (3-6 ετών) (Χρυστάλλα Νικολάου, Λευκωσία, Λεμεσός, Λάρνακα, Πάφος, Αμμόχωστος)

Στόχος του σεμιναρίου είναι ο σχεδιασμός και η εφαρμογή Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης/Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη και η παρουσίαση του Οδηγού Εφαρμογής προγράμματος σπουδών της ΠΕ/ΕΑΑ στην Προσχολική Ηλικία (3-6 ετών) , με υλικό για τις 12 θεματικές ενότητες του Προγράμματος ΠΕ/ΕΑΑ.

4. Το Αναλυτικό Πρόγραμμα Προσχολικής Εκπαίδευσης στην Πράξη - Μαθηματικά (Μαρία Σιακαλλή, Λευκωσία, Λεμεσός, Λάρνακα, Πάφος, Αμμόχωστος)

Η βιωματική ενημέρωση των εκπαιδευτικών σχετικά με μεθοδολογικές προσεγγίσεις δημιουργίας δυναμικού μαθησιακού περιβάλλοντος στo πλαίσιo του Αναλυτικού Προγράμματος, μέσα από ανάπτυξη δραστηριοτήτων για το γνωστικό αντικείμενο των Μαθηματικών στο Νηπιαγωγείο