Tο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου και η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, συνδιοργανώνουν επιμορφωτική ημερίδα/βιωματικό εργαστήρι σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό, διακρατικό έργο SAFER: Systematic Approaches for Equality of Gender / Συστηματικές Προσεγγίσεις για την Ισότητα των Φύλων, το οποίο χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή (European Commission), στα πλαίσια του προγράμματος Rights, Equality and Citizenship (REC).

Στόχος της επιμόρφωσης, είναι η παρουσίαση πρακτικών για πρόληψη της έμφυλης και κάθε μορφής βίας στα σχολεία, καθώς και η ενημέρωση των εκπαιδευτικών για τη δική τους συνεισφορά στην πρόληψη και διαχείριση τέτοιων φαινομένων. Η εκπαίδευση θα ασχοληθεί με τις εξής θεματικές ενότητες: (α) Έμφυλα στερεότυπα και βία, (β) Εκπαίδευση χαρακτήρα (Character Education), (γ) Ψυχική ανθεκτικότητα (Resilience) και (δ) Δεξιότητες ζωής (Life Skills).

Με το πέρας της επιμόρφωσης, οι συμμετέχοντες/ουσες θα είναι σε θέση να εφαρμόσουν πληθώρα τεχνικών και δραστηριοτήτων στα πλαίσια της τάξης, ώστε να εξαλείψουν στάσεις και συμπεριφορές που απορρέουν από τα έμφυλα στερεότυπα και δύναται να μετατραπούν σε περιστατικά έμφυλης βίας.

Σημαντικό μέρος του υλικού του Εκπαιδευτικού Προγράμματος, επικεντρώνεται σε τεχνικές που προκύπτουν από το πεδίο της Θετικής Ψυχολογίας και κύριο μέλημα τους είναι η ενίσχυση της Ψυχικής Ανθεκτικότητας του ατόμου, η συνεχής Ανάπτυξη και Διερεύνηση του Εαυτού και των δυνατοτήτων του ατόμου, όπως και η λειτουργική διαχείριση των σκέψεων και συναισθημάτων. Δεξιότητες οι οποίες αποφέρουν σημαντική βελτίωση της ευημερίας των Εκπαιδευτικών, τόσο σε επαγγελματικό, όσο και σε προσωπικό επίπεδο.

Οι εκπαιδεύσεις, θα πραγματοποιηθούν στις εξής ημερομηνίες και πόλεις:

• Λευκωσία:
    • Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου 2019, από τις 15:00 μέχρι τις 19:00, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου στα Λατσιά (αίθουσα Π100).
    • Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου 2019, από τις 08:30 μέχρι τις 14:30, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου στα Λατσιά (αίθουσα Π100).
  • Λεμεσός:
    • Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου 2019, από τις 15:00 μέχρι τις 19:00, στο Παράρτημα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη Λεμεσό (αίθουσα ΑΔ4 + ΑΔ5).
    • Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2019, από τις 08:30 μέχρι τις 14:30 στο Παράρτημα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη Λεμεσό (αίθουσα ΑΔ4 + ΑΔ5).

Κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης θα προσφερθούν στους/στις συμμετέχοντες/ουσες ροφήματα και συνοδευτικά και στο σύντομο μεσημεριανό διάλειμμα ελαφρύ γεύμα.

Ο μέγιστος αριθμός εκπαιδευτικών που μπορούν να συμμετάσχουν στην εκπαίδευση, είναι τριάντα (30). Όσοι/σες ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν, θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες - Συνέδρια», από την Τρίτη, 3 Σεπτεμβρίου 2019 μέχρι και την Πέμπτη, 12 Σεπτεμβρίου 2019. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου την Παρασκευή, 13 Σεπτεμβρίου 2019.

Στους/στις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των εκπαιδευτικών και των σχολείων στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην Εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής