Ηλεκτρονική Διεύθυνση Υποβολής Εργασιών

Σπύρος Σοφοκλέους

Phone +357 22402485

Γραμματισμός και Σύγχρονη Κοινωνία
1ο Διεθνές Συνέδριο: Γραμματισμός και Σύγχρονη Κοινωνία (Οκτώβριος 2015)

Γραμματισμός και Σύγχρονη Κοινωνία
2ο Διεθνές Συνέδριο: Γραμματισμός και Σύγχρονη Κοινωνία (Νοέμβριος 2017)

3o Διεθνές Συνέδριο:

«Γραμματισμός και Σύγχρονη Κοινωνία: Ταυτότητες, Κείμενα, Θεσμοί»

11-12 Οκτωβρίου 2019

Συνεδριακό Κέντρο «Φιλοξενία», Λευκωσία, Κύπρος

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, ανακοινώνει τη διοργάνωση του 3ου Διεθνούς Συνεδρίου: «Γραμματισμός και Σύγχρονη Κοινωνία», με θέμα:

Ταυτότητες, Κείμενα, Θεσμοί

Το Συνέδριο θα διεξαχθεί στις 11-12 Οκτωβρίου 2019 στο Διεθνές Συνεδριακό Κέντρο «Φιλοξενία» στη Λευκωσία.

Το 3ο Διεθνές Συνέδριο «Γραμματισμός και Σύγχρονη Κοινωνία: Ταυτότητες, Κείμενα, Θεσμοί» εστιάζεται στη σύνθετη σχέση μεταξύ ταυτοτήτων, κειμένων και θεσμών. Οι πρακτικές γραμματισμού στην εποχή της πολυτροπικότητας και της πολυγλωσσίας έχουν στο επίκεντρό τους πολυμορφικά κείμενα που προέρχονται από διαφορετικές κοινότητες και αποτελούν προϊόντα διαδικασιών που αναπαρίστανται και θεσπίζονται είτε από άτομα είτε από τις κοινότητες αυτές. Ταυτόχρονα, εντός θεσμών όπως το εκπαιδευτικό σύστημα, τα κείμενα και ο γραμματισμός προσεγγίζονται περισσότερο από μία από πάνω προς τα κάτω προοπτική, εστιάζοντας στην προώθηση και την αξιολόγηση γνώσεων, δεξιοτήτων και ικανοτήτων. Το συνέδριο έχει στόχο να ρίξει φως σε αυτά τα θέματα, αναπτύσσοντας μία δυναμική πλατφόρμα όπου θα συζητηθούν ποικίλες πτυχές της αλληλεπίδρασης ανάμεσα σε ταυτότητες, κείμενα και θεσμούς. Το συνέδριο στοχεύει να ενδιατρίψει στις διάφορες πτυχές και εκφάνσεις του γραμματισμού στη σύγχρονη κοινωνία και να αναδείξει συναφή με αυτές ζητήματα.

Το συνέδριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, προπτυχιακούς/μεταπτυχιακούς/διδακτορικούς φοιτητές/φοιτήτριες, ακαδημαϊκούς, ερευνητές/ερευνήτριες, εκπροσώπους μη κερδοσκοπικών οργανισμών και άλλων φορέων και οργανισμών, με έμπρακτο ενδιαφέρον ή και δραστηριοποίηση στη γλωσσική διδασκαλία, τον γραμματισμό και την εκπαίδευση στον γραμματισμό εντός και εκτός σχολείου.

Βασικοί/ές ομιλητές/ομιλήτριες σε κεντρικές εισηγήσεις στο συνέδριο θα είναι οι (με αλφαβητική σειρά):

Professor Mike Baynham (University of Leeds)

Professor Bill Cope (University of Illinois)

Professor Alexandra Georgakopoulou (King’s College London)

Professor Mary Kalantzis (University of Illinois)

Ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να συμμετάσχουν στο συνέδριο με ανακοινώσεις, συμπόσια και εργαστήρια στη βάση των πιο κάτω θεματικών:

• Γλώσσα, Γραμματισμός και Διδακτικές Πρακτικές
  • Γλώσσα, Γραμματισμός και Εκπαιδευτική Πολιτική
  • Αναδυόμενος Γραμματισμός και Πρώτη Σχολική Εκπαίδευση
  • Ακαδημαϊκοί Γραμματισμοί
  • Γραμματισμός και Λογοτεχνία
  • Γλώσσα, Γραμματισμός και Επαγγελματική Μάθηση Εκπαιδευτικών
  • Πολυγραμματισμοί, Πολυτροπικότητα και Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας
  • Πολλαπλοί Γραμματισμοί, Εναλλακτικοί Γραμματισμοί, Κοινωνικές Πρακτικές και Άτυπη Εκπαίδευση
  • Γραμματισμός και Ταυτίσεις, Υποκειμενικότητες, Επιτελέσεις, Θέσεις
  • Διγλωσσία, Πολυγλωσσία, Διαγλωσσικότητα και Διαπολιτισμική Εκπαίδευση
  • Σύνορα, Μετανάστευση, Προσφυγικό Zήτημα και Γραμματισμοί

Η συμμετοχή στο συνέδριο θα είναι δωρεάν. Πληροφορίες για εγγραφή με σκοπό την παρακολούθηση του συνεδρίου θα ανακοινωθούν αργότερα, στον ιστοχώρο του συνεδρίου: http://www.pi.ac.cy/literacy

Δήλωση για συμμετοχή στο συνέδριο με ανακοινώσεις/συμπόσια/εργαστήρια

Όσοι/ες επιθυμούν να συμμετάσχουν με ανακοινώσεις ή συμπόσια ή εργαστήρια στο συνέδριο μπορούν να υποβάλουν περίληψη της πρότασής τους μέχρι τις 21 Ιουνίου 2019, συμπληρώνοντας τα στοιχεία τους στα ειδικά έντυπα, που βρίσκονται στον ιστοχώρο του συνεδρίου (http://www.pi.ac.cy/literacy). Οι περιλήψεις θα πρέπει να αποσταλούν στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Οι περιλήψεις/εισηγήσεις για ανακοινώσεις ή συμπόσια ή εργαστήρια θα αξιολογηθούν από την Επιστημονική Επιτροπή του συνεδρίου και τα αποτελέσματα της αξιολόγησής τους θα αποσταλούν μέχρι τις 20 Ιουλίου 2019.

Όσοι/ες επιθυμούν να συμπεριληφθεί η εργασία τους στα Πρακτικά του συνεδρίου θα πρέπει, μετά την έγκριση της περίληψης/εισήγησης, να υποβάλουν το πλήρες κείμενο μέχρι τις 10 Δεκεμβρίου 2019. Το πλήρες κείμενο στη συνέχεια θα περάσει από διαδικασία επαναξιολόγησης μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου 2020.

Περισσότερες πληροφορίες για τη συμπερίληψη των εργασιών στα Πρακτικά του Συνεδρίου θα ανακοινωθούν αργότερα, στον ιστοχώρο του Συνεδρίου: http://www.pi.ac.cy/literacy. Σημειώνεται ότι στα Πρακτικά του Συνεδρίου θα συμπεριληφθούν μόνο εργασίες που θα παρουσιαστούν στο συνέδριο.

Σημαντικές Ημερομηνίες:

Ημερομηνία