Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα πληροφορείστε ότι, οι Διευθύνσεις Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.), διοργανώνουν Ημερίδα με θέμα: «Ανιχνεύοντας τον Μεσαίωνα και τη Βενετοκρατία στην Κύπρο και την Ελλάδα». Η Ημερίδα θα διεξαχθεί στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία, το Σάββατο, 8/12/2018, από τις 8:30 μέχρι τις 13:00.

Στόχος της Ημερίδας είναι η επιμόρφωση και ενίσχυση των Φιλολόγων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στη Μεσαιωνική Ιστορία της Κύπρου και τη Βενετοκρατία τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο.

Στο πρώτο μέρος της Ημερίδας θα παρουσιάσουν τις εισηγήσεις τους οι κυρίες Παπαδία-Λάλα Αναστασία, Καθηγήτρια στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και η κ. Κονναρή-Νικολάου Άγγελ Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου. Στο δεύτερο μέρος της Ημερίδας θα λειτουργήσουν παράλληλα τρία (3) Εργαστήρια. Το προκαταρτικό Πρόγραμμα της Ημερίδας επισυνάπτεται.

Οι φιλόλογοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν θα δηλώσουν συμμετοχή μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου ((http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες – Συνέδρια από τη Δευτέρα, 12 Νοεμβρίου 2018 μέχρι και την Δευτέρα, 3 Δεκεμβρίου 2018. Επιπρόσθετα, θα πρέπει να δηλώσουν Εργαστήριο, το οποίο επιθυμούν να παρακολουθήσουν. Σημειώνεται ότι, για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των εκπαιδευτικών στην Πλατφόρμα Εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών, όπως, επίσης, η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όσους και όσες δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι/ες, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου.

Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής, λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων.

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου 2018.

Σε όλους/όλες τους/τις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής