Το Μεσογειακό Ινστιτούτο Μελετών Κοινωνικού Φύλου (MIGS), σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, ανακοινώνει τη διεξαγωγή βιωματικού σεμιναρίου επιμόρφωσης εκπαιδευτικών με τίτλο «GenderEd καταπολεμώντας τα στερεότυπα του φύλου μέσα από καινοτόμες παρεμβάσεις στην εκπαίδευση». Το Σεμινάριο υλοποιείται στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος με τίτλο «GenderEd καταπολεμώντας τα στερεότυπα του φύλου στην εκπαίδευση και την επαγγελματική αγωγή», το οποίο υλοποιείται με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Σκοπός του σεμιναρίου είναι η επιμόρφωση εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και η εξοικείωσή τους με μία σειρά βιωματικών ασκήσεων και μίας εφαρμογής για κινητά, που στοχεύουν στην καταπολέμηση στάσεων και συμπεριφορών, οι οποίες συνδέονται με τα έμφυλα στερεότυπα και λειτουργούν περιοριστικά στις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές των μαθητών/τριών.

Με την παρακολούθηση του σεμιναρίου, οι εκπαιδευτικοί θα είναι σε θέση να υλοποιήσουν το σεμινάριο σε ομάδες μαθητών/τριών και θα μπορούν να:

- Εμπνεύσουν τους/τις μαθητές/τριές τους να αμφισβητήσουν τα στερεότυπα του φύλου και να διευρύνουν το φάσμα των εκπαιδευτικών και επαγγελματικών επιλογών τους.

- Να συμβάλουν στην καταπολέμηση του έμφυλου διαχωρισμού των μαθημάτων και των επαγγελμάτων ώστε τα αγόρια και τα κορίτσια να μπορούν να φτάσουν στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους.

- Να συμβάλουν στη μείωση του χάσματος αμοιβών ανάμεσα στα φύλα.

Σε όλους/ες τους/τις συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί το εκπαιδευτικό υλικό σε ηλεκτρονική μορφή και όλο το σχετικό υλικό εάν θελήσουν να υλοποιήσουν το σεμινάριο με τους/τις μαθητές/τριες τους. Το σεμινάριο θα προσφερθεί στις επαρχίες Λευκωσίας, Λεμεσού και Λάρνακας ως εξής:

Επαρχία Λευκωσία Λεμεσός Λάρνακα
Χώρος διεξαγωγής Πολιτιστικό Κέντρο Τράπεζας Κύπρου Ξενοδοχείο Ajax Ξενοδοχείο Golden Bay
Ημερομηνίες και ώρες διεξαγωγής 5 Οκτωβρίου (Παρασκευή) 15:30-19:30
6 Οκτωβρίου (Σάββατο) 09:30-17:00
12 Οκτωβρίου (Παρασκευή) 15:30-19:30
13 Οκτωβρίου (Σάββατο) 09:30-17:00
19 Οκτωβρίου (Παρασκευή) 15:30-19:30
20 Οκτωβρίου (Σάββατο) 09:30-17:00

Οι εκπαιδευτικοί που θα λάβουν μέρος στο σεμινάριο επιμόρφωσης είναι υποχρεωτικό να παρακολουθήσουν και τις δύο μέρες του σεμιναρίου. Στους/στις συμμετέχοντες/ουσες θα προσφερθούν κεραστικά, καφές και γεύμα κατά τα διαλείμματα.

Όσοι και όσες εκπαιδευτικοί επιθυμούν να παρακολουθήσουν το Σεμινάριο Επιμόρφωσης καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στη διεύθυνση http://www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Εξειδικευμένα Σεμινάρια». Σημειώνεται ότι η πλατφόρμα θα είναι ενεργοποιημένη για δηλώσεις έως τις 3 Οκτωβρίου 2018. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Στους/στις συμμετέχοντες/ουσες θα δοθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης. Ο κατάλογος με τα άτομα που θα παρακολουθήσουν την επιμόρφωση θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 4 Οκτωβρίου 2018.

Για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών αιτήσεων είναι απαραίτητη η προηγούμενη εγγραφή των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν, ως χρηστών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα περιλαμβάνονται στην ιστοσελίδα http://www.pi-eggrafes.ac.cy.

Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινίσεις παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με το Μεσογειακό Ινστιτούτο Μελετών Κοινωνικού Φύλου (MIGS) στο τηλέφωνο 22 795153 και στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής