Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, η Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης και το Πανεπιστήμιο Frederick διοργανώνουν Επιμορφωτικό Σεμινάριο, το οποίο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Δημοτικών, Γυμνασίων, Λυκείων και Τεχνικών Σχολών όλων των ειδικοτήτων. Εισηγητής στο σεμινάριο θα είναι ο διακεκριμένος Καθηγητής Γλωσσολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Γεώργιος Μπαμπινιώτης, ο οποίος θα μιλήσει για την ορθή χρήση της Ελληνικής Γλώσσας.

Το Σεμινάριο θα διεξαχθεί σε πρωινό χρόνο, στις επαρχίες Λευκωσίας και Λεμεσού, σύμφωνα με τον πίνακα που ακολουθεί.

Ακροατήριο

Ημερομηνίες/Ώρα Διεξαγωγής

Χώρος Διεξαγωγής

Εκπαιδευτικοί των πόλεων και επαρχιών Λευκωσίας, Λάρνακας, και Ελ. Αμμοχώστου

Δευτέρα, 12 Φεβρουαρίου 2018

Πανεπιστήμιο Frederick, Λευκωσία

Εκπαιδευτικοί των πόλεων και επαρχιών Λεμεσού και Πάφου

Πέμπτη, 15 Φεβρουαρίου 2018

Λύκειο Πολεμιδιών, Λεμεσός

Στο Σεμινάριο θα συμμετάσχει μόνον ένας/μία εκπαιδευτικός από κάθε σχολείο. Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Σεμινάριο θα πρέπει να συμπληρώσουν τα στοιχεία τους, μέσω του/της Διευθυντή/Διευθύντριας του σχολείου τους, στη σχετική ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, http://www.pi-eggrafes.ac.cy/, στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια από την 25η Ιανουαρίου 2018 μέχρι και την 7η Φεβρουαρίου 2018. Για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής, οι Διευθυντές/Διευθύντριες θα χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου τους.

Καθώς υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των εκπαιδευτικών που θα μπορούν να λάβουν μέρος, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής.

Σημειώνεται ότι όσοι/όσες εκπαιδευτικοί θα συμμετάσχουν στο Σεμινάριο, θα λάβουν πιστοποιητικό συμμετοχής. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/συμμετεχουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 8 Φεβρουαρίου 2018.

Επιπρόσθετα, σας ενημερώνουμε ότι με την ευκαιρία της παγκόσμιας μέρα ελληνικής γλώσσας, στις 9 Φεβρουαρίου, στις 19:00, θα πραγματοποιηθεί ανοικτή εκδήλωση με ομιλητή τον καθηγητή κ. Μπαμπινιώτη, στο θέατρο ΠΑΛΛΑΣ στη Λευκωσία (πρόσκληση θα δημοσιοποιηθεί σύντομα).

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στο εν λόγω Σεμινάριο.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής