Πληροφορείστε ότι oι Διευθύνσεις Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.) διοργανώνουν Ημερίδα με θέμα: «Η παραγωγή γραπτού Επικοινωνιακού Λόγου στο Λύκειο με βάση τους Δείκτες Επιτυχίας και Δείκτες Επάρκειας: προσυγγραφικό, συγγραφικό και μετασυγγραφικό στάδιο». Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί σε μη εργάσιμο χρόνο στη Λευκωσία, από τις 15:30 έως τις 19:30 και στη Λεμεσό, από τις 9:00 μέχρι τις 13:00, ως εξής:

• Παρασκευή, 23 Φεβρουαρίου 2018, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λευκωσία
  • Σάββατο, 24 Φεβρουαρίου 2018, Λύκειο Πολεμιδιών, Λεμεσός

Η Ημερίδα απευθύνεται σε Φιλολόγους, οι οποίοι κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά διδάσκουν Νέα Ελληνική Γλώσσα Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης σε Λύκεια, Τεχνικές Σχολές, Εσπερινά Γυμνάσια, εξατάξια Γυμνάσια και θα επικεντρωθεί στη διδασκαλία της παραγωγής γραπτού Επικοινωνιακού Λόγου. Οι εισηγητές είναι η Δρ Αγάθη Γεωργιάδου, φιλόλογος, επίτιμη Σύμβουλος Φιλολόγων και ο Γιάννης Ι. Πασσάς, φιλόλογος, Med. Το Πρόγραμμα της Ημερίδας επισυνάπτεται. Η επιμορφωτική αυτή δράση θα έχει εργαστηριακό χαρακτήρα.

Οι φιλόλογοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν θα δηλώσουν συμμετοχή μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου ( http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες – Συνέδρια από τη Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2018, έως και την Παρασκευή, 16 Φεβρουαρίου 2018. Σημειώνεται ότι, για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των εκπαιδευτικών, στην Πλατφόρμα Εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών, όπως, επίσης, η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όλους, όσοι δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου.

Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής, λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων.

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. την Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου 2018.

Σε όλους/όλες τους/τις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής