Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, πληροφορείστε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης, διοργανώνει διήμερο Συνέδριο με θέμα: «Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων». To Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 6 Οκτωβρίου 2017, από τις 15:15 μέχρι τις 19:30 και το Σάββατο, 7 Οκτωβρίου 2017, από τις 09:00 μέχρι τις 14:45, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, στη Λευκωσία. Στο Συνέδριο μπορούν να συμμετάσχουν μέχρι και εξήντα τέσσερις (64) καθηγητές/τριες Οικονομικών.

Στόχοι του Συνεδρίου είναι:

• η κατανόηση από τους καθηγητές/τριες των στόχων του μαθήματος των Οικονομικών,
  • η εξοικείωση με τις εργαστηριακές μεθόδους διδασκαλίας και μάθησης,
  • η ανάπτυξη δεξιοτήτων για εφαρμογή διδασκαλίας ατομικών και ομαδικών ασκήσεων-εργασίας,
  • η καλλιέργεια δεξιοτήτων αναζήτησης και επιλογής βιωματικών ασκήσεων για το μάθημα των Οικονομικών.

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα του Συνεδρίου.

Κύριοι εισηγητές στο Συνέδριο θα είναι ο κ. Δημήτρης Μπουραντάς, Καθηγητής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και η κ. Βάσια Αγαπητού, Συνεργάτης – Ερευνητής Λέκτορας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και Καθηγήτρια του Κολεγίου BCA. Κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων του Συνεδρίου, οι εισηγητές θα εργαστούν παράλληλα σε δύο ξεχωριστές ομάδες.

Η υποβολή αίτησης από τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Συνέδριο μπορεί να γίνει μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Συνέδρια – Ημερίδες, από τις 21 Σεπτεμβρίου μέχρι και τις 3 Οκτωβρίου 2017.

Για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών αιτήσεων είναι απαραίτητη η προηγούμενη εγγραφή των εκπαιδευτικών ως χρηστών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy). Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όσους/όσες δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι/ες, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου. Καθώς υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των συνέδρων, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής. Τα ονόματα των εκπαιδευτικών που θα λάβουν μέρος στο Συνέδριο θα ανακοινωθούν στις 4 Οκτωβρίου 2017, στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Στο τέλος του Συνεδρίου θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης στους/στις συμμετέχοντες/ουσες.

Για διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνείτε με την κ. Μαίρη Σεργίου, Ε.Μ.Ε. Οικονομικών Μαθημάτων, στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.   και στο τηλ. 22809541 ή με την κ. Καλυψώ Απέργη, Λειτουργό του Π.Ι., στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.   και στο τηλ. 22402375.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς της ειδικότητας των Οικονομικών του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής