Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι θα πραγματοποιηθούν συναντήσεις αξιολόγησης του διδακτικού υλικού Μαθηματικών που αφορούν στις Ε΄ και Στ΄ τάξεις. Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στις συναντήσεις, θα συζητήσουν με τη Συγγραφική Ομάδα θέματα που σχετίζονται με το διδακτικό υλικό.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/τριες των σχολείων που παρουσιάζονται στο Παράρτημα 1, να επιλέξουν μία/έναν εκπαιδευτικό της Ε΄ τάξης και μία/έναν εκπαιδευτικό της Στ΄ τάξης του σχολείου τους που διδάσκει Μαθηματικά, σύμφωνα με την περιγραφή που γίνεται στον πίνακα. Όσον αφορά στους εκπαιδευτικούς της Ε΄ τάξης, προτεραιότητα συμμετοχής συστήνεται να έχουν οι εκπαιδευτικοί που δίδαξαν Μαθηματικά με το νέο διδακτικό υλικό Μαθηματικών για δύο σχολικές χρονιές. Στο Παράρτημα 2 παρουσιάζονται ο χρόνος και ο χώρος που θα πραγματοποιηθούν οι συναντήσεις. Οι συναντήσεις θα γίνονται μεταξύ των ωρών 7:45 και 13:00.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί, που θα παραστούν στις αξιολογήσεις, να φέρουν μαζί τους όλα τα τεύχη των Μαθηματικών (Ε΄ και Στ΄ τάξεων αντίστοιχα) που στάλθηκαν φέτος στα σχολεία και να προσέλθουν με συγκεκριμένες εισηγήσεις.

Επίσης, σας πληροφορούμε ότι κατά τη διάρκεια της προσφοράς του Προγράμματος Επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών που διδάσκουν Μαθηματικά στη Στ΄ τάξη (Μάρτιος 2017), δόθηκαν ερωτηματολόγια προς όλους τους συμμετέχοντες, με στόχο την καταγραφή των απόψεων και των εισηγήσεων, τόσο των ιδίων όσο και των εκπαιδευτικών της Ε΄ τάξης, για το νέο διδακτικό υλικό των Μαθηματικών, το οποίο εφαρμόζουν φέτος στην τάξη τους. Παρακαλούμε, να καλέσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, που έλαβαν μέρος στην εν λόγω επιμόρφωση, να φέρουν τα συμπληρωμένα ερωτηματολόγια στη συνάντηση.

Υπενθυμίζουμε ότι τα συμπληρωμένα ερωτηματολόγια από όλα τα σχολεία, μπορούν να αποστέλλονται στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Υπόψη: Συγγραφική Ομάδα Μαθηματικών Δημοτικής), μέσω ταχυδρομείου, το αργότερο μέχρι τις 16 Ιουνίου 2017.

Για οποιεσδήποτε επιπρόσθετες πληροφορίες ή διευκρινίσεις, μπορείτε να αποτείνεσθε στη Συγγραφική Ομάδα Μαθηματικών είτε τηλεφωνικώς (22402346) είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Παράρτημα 1

Παράρτημα 2