Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, καλείστε να ενημερώσετε τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, που διδάσκουν το μάθημα της Εικαστικής Αγωγής έξι ή και περισσότερες διδακτικές περιόδους εβδομαδιαίως, ότι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο συνέδριο που θα διεξαχθεί την Παρασκευή, 26 Μαΐου 2017 στο κτήριο «Τάσσος Παπαδόπουλος» του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) στη Λεμεσό, από τις 8:00 – 17:00. Το συνέδριο εντάσσεται χρονικά στα πλαίσια της «Διεθνούς Εβδομάδας των Τεχνών στην Εκπαίδευση» της ΟΥΝΕΣΚΟ (22-28 Μαΐου 2017).

2. Στο συνέδριο θα συμμετέχουν εισηγητές από την Κύπρο και το εξωτερικό και οι γλώσσες επικοινωνίας θα είναι η Ελληνική και η Αγγλική. Το πρόγραμμα του συνεδρίου επισυνάπτεται.

3. Το συνέδριο διεξάγεται στα πλαίσια του διετούς ευρωπαϊκού προγράμματος «CREARTE: Δημιουργικές Συνεργασίες Δημοτικών Σχολείων με Εικαστικούς Καλλιτέχνες». Το πρόγραμμα αναφέρεται στην προώθηση της συνεργασίας δημοτικών σχολείων και εικαστικών καλλιτεχνών μέσα από εκπαιδευτικές εφαρμογές στα πλαίσια της Εικαστικής Αγωγής.

4. Στο συγκεκριμένο ευρωπαϊκό πρόγραμμα συμμετέχουν ως εταίροι από την Κύπρο η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Οι υπόλοιποι εταίροι είναι:

- University of Porto, Πορτογαλία (συντονιστής του προγράμματος)

- European Regional Council of International Society for Education through Arts (InSEA)

- Goldsmith University, Ηνωμένο Βασίλειο

- Universidad de Jaen, Ισπανία και

- BUFF Film Festival, Σουηδία.

5. Οι δηλώσεις συμμετοχής των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο συνέδριο θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy). Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οι δηλώσεις θα γίνονται δεκτές στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες - Συνέδρια, από τις 27 Απριλίου μέχρι τις 16 Μαΐου 2017. Σημειώνεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Επίσης, για να διασφαλιστεί η ομαλή λειτουργία των σχολικών μονάδων, δεν μπορεί να συμμετέχει δεύτερο άτομο από το ίδιο σχολείο.

6. Τα ονόματα των εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν στο συνέδριο θα ανακοινωθούν στις 22 Μαΐου 2017 στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi.ac.cy).

7. Στα πλαίσια του συνεδρίου θα λειτουργήσει έκθεση έργων τέχνης παιδιών και καλλιτεχνών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα CREARTE, στο Pegasus Art Foundation στην Πλατεία Ηρώων (Παρασκευή, 26 Μαΐου 2017, 12:00–14:00 και 17:00–20:00). Η έκθεση θα είναι ανοικτή για το κοινό κατά τις προκαθορισμένες ώρες λειτουργίας.

8. Σε περίπτωση που χρειάζεστε οποιαδήποτε επιπρόσθετη πληροφορία ή διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον/τη Σύμβουλο Εικαστικής Αγωγής που είναι αρμόδιος/α για το σχολείο σας:

Σύμβουλος Τηλέφωνο (Πέμπτη και Παρασκευή 7:30 - 15:00) Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Νικολέτα Αυγουστή 99437551 Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.
Φωτεινή Λάρκου 99304838 Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.
Κύπρος Πισιαλής 99452361 Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής