Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, πληροφορείσθε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, διοργανώνει Επιμόρφωση για την ΠΕ/ΕΑΑ που θα αφορά σε μέλη της Διευθυντικής Ομάδας και Εκπαιδευτικούς.

Η Επιμόρφωση θα πραγματοποιηθεί στις Επαρχίες Λευκωσίας και Λεμεσού σε Δίκτυα Σχολείων, ως εξής:

ΕΠΑΡΧΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ Δύο δίκτυα σχολείων ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α
ΕΠΑΡΧΙΑ ΛΕΜΕΣΟΥ Δύο δίκτυα σχολείων ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β

Στη συγκεκριμένη επιμορφωτική δράση κάθε σχολική μονάδα θα εκπροσωπηθεί από ένα μέλος της Διευθυντικής Ομάδας (Διευθυντή/ντρια, Β. Διευθυντή/ντρια) και έναν/μία εκπαιδευτικό που διδάσκει το μάθημα ΠΕ/ΕΑΑ, είτε αυτόνομο (στις τάξεις Ε΄ και Στ΄) είτε στο πλαίσιο της Αγωγής Ζωής (στις τάξεις Α΄ μέχρι Δ΄). Οι Διευθυντές/Διευθύντριες, Β. Διευθυντές/ντριες και οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν θα λειτουργήσουν ως πυρήνες διάχυσης ιδεών στη σχολική τους μονάδα.

Η Επιμόρφωση θα προσφερθεί από τη συντονίστρια ΠΕ/ΕΑΑ κ. Αραβέλλα Ζαχαρίου και τον συντονισμό θα έχουν οι πιο κάτω ΕΔΕ:

Επαρχία Λευκωσίας: Πόπη Ιακώβου

Επαρχία Λεμεσού: Χρίστος Παπαδόπουλος

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας και, προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες, ώστε το σχολείο σας να εκπροσωπηθεί στις επιμορφωτικές δράσεις για την ΠΕ/ΕΑΑ σύμφωνα με τις πληροφορίες που δίνονται στην παρούσα εγκύκλιο όσο και στα επισυναπτόμενα Παραρτήματα.

Παράρτημα Α΄

Παράρτημα Β΄