Στο πλαίσιο των δράσεων του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, των Διευθύνσεων Μέσης Γενικής, Μέσης Τεχνικής και Δημοτικής Εκπαίδευσης, του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και του Κ.Ε.Ε.Α. για την ένταξη των παιδιών με μεταναστευτική βιογραφία στο κυπριακό εκπαιδευτικό σύστημα, η ιστοσελίδα έχει σκοπό να ενημερώνει και να στηρίζει τα σχολεία όλων των βαθμίδων ως προς αυτό τον στόχο.

Στην παρούσα ιστοσελίδα, η οποία ανανεώνεται τακτικά, υπάρχει το Κείμενο Πολιτικής το οποίο εγκρίθηκε από τον Υπουργό Παιδείας τον Μάιο του 2016, σχετικές ανακοινώσεις και εγκύκλιοι, υλικό από συνέδρια/ημερίδες και υποστηρικτικό υλικό για τα σχολεία.