Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Συντονιστική Επιτροπή Πρόληψης και Καταπολέμησης Σεξουαλικής Κακοποίησης και Εκμετάλλευσης Παιδιών του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, διοργανώνει Συνέδριο, στο πλαίσιο της Εθνικής Στρατηγικής και Σχεδίου Δράσης για την Καταπολέμηση της Σεξουαλικής Κακοποίησης και Εκμετάλλευσης Παιδιών και της Παιδικής Πορνογραφίας. Το Συνέδριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Δημοτικής, Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και θα πραγματοποιηθεί στη Λευκωσία (22/02/2017), Πάφο (24/02/2017), Λάρνακα-Αμμόχωστο (01/03/2017) και Λεμεσό (03/03/2017) σε εργάσιμο χρόνο, όπως φαίνεται στον Πίνακα που επισυνάπτεται.

Το Συνέδριο σκοπό έχει την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών σε θέματα αναγνώρισης και διαχείρισης περιστατικών σεξουαλικής κακοποίησης και εκμετάλλευσης παιδιών, για τα οποία περιστατικά γίνεται αναφορά στο σχολείο ή εκδηλώνονται στον χώρο του σχολείου. Κεντρική ομιλήτρια του Συνεδρίου είναι η Δρ Ελένη Καραγιάννη, Εγγεγραμμένη Κλινική Ψυχολόγος, Συντονίστρια Κλινικής Εκπαίδευσης στο Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου. Στο Συνέδριο συμμετέχουν, επίσης, με σύντομες τοποθετήσεις εκπρόσωποι της Νομικής Υπηρεσίας, της Αστυνομίας Κύπρου, του Γραφείου Ευημερίας και του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού. Επισυνάπτεται προσχέδιο του προγράμματος του Συνεδρίου.

Στο Συνέδριο μπορεί να δηλώσει συμμετοχή μόνο ένας/μία εκπαιδευτικός - μέλος της Επιτροπής Αγωγής Υγείας και Πρόληψης της Παραβατικότητας της κάθε σχολικής μονάδας (όχι καθηγητής ΥΣΕΑ, αφού συμμετείχε σε άλλη συναφή επιμόρφωση), κατόπιν συνεννόησης με τον/την Διευθυντή/τρια του σχολείου. Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy). Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οι δηλώσεις θα γίνονται δεκτές στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια, από τις 6 μέχρι τις 16 Φεβρουαρίου 2017. Σημειώνεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Τα ονόματα των εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν στο Συνέδριο θα ανακοινωθούν στις 20 Φεβρουαρίου 2017 στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi.ac.cy). Στους/στις συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Σημειώνεται ότι, για τις νηπιαγωγούς προγραμματίζεται ενημέρωσή τους για το θέμα σε μεταγενέστερο στάδιο.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής