Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και στη βάση οδηγιών της Αρμόδιας Αρχής και δεσμεύσεων της Κύπρου προς το Συμβούλιο της Ευρώπης, το Παιδαγωγικό Ινστιούτο έχει κληθεί να εμπλακεί στη διαδικασία πιλοτικής εφαρμογής δεικτών δεξιοτήτων κουλτούρας δημοκρατίας, που έχουν αναπτυχθεί στο πλαίσιο σχετικού προγράμματος του Συμβουλίου της Ευρώπης. Η διαδικασία αυτή εφαρμόζεται ήδη σε χώρες - μέλη του Συμβουλίου και θα ολοκληρωθεί στις 15 Μαρτίου 2017, ενώ τα αποτελέσματά της, περιλαμβανομένων και των τοπικών αποτελεσμάτων, θα παρουσιαστούν στο πλαίσιο της Διάσκεψης Υπουργών που θα λάβει χώρα στην Κύπρο, στις 22 Μαρτίου 2017.

Η εν λόγω πιλοτική εφαρμογή αφορά την ανταπόκριση εκπαιδευτικών, από την κάθε χώρα που συμμετέχει, σε ερωτηματολόγιο ηλεκτρονικής μορφής. Οι απαντήσεις των εκπαιδευτικών προϋποθέτουν την εφαρμογή σειράς δραστηριοτήτων στις τάξεις τους και την παρατήρηση της ανταπόκρισης ενός/μιας μαθητή/τριας μέσης ή χαμηλής επίδοσης ως προς τις υπό εξέταση δεξιότητες δημοκρατικής κουλτούρας. Στόχος είναι η αξιολόγηση της εγκυρότητας των δεικτών και όχι η αξιολόγηση της επίδοσης του/της μαθητή/μαθήτριας. Οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να επιλέξουν μια από τις ακόλουθες θεματικές: Δημοκρατία και Ανθρώπινα Δικαιώματα, Θέματα Διαπολιτισμικότητας, Επικοινωνία, Ο εαυτός, Διαπροσωπικά ζητήματα, Γνωστικά ζητήματα, και να εφαρμόσουν προτεινόμενες ή δικές τους δραστηριότητες στο πλαίσιο των διδασκαλιών τους. Η εφαρμογή στην τάξη θα έχει διάρκεια 3 εβδομάδων σε τάξεις που καλύπτουν τις ηλικίες 10-17 ετών και θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί μέχρι τις 15 Μαρτίου 2017.

Η διαδικασία περιλαμβάνει επίσης μονοήμερη επιμορφωτική - ενημερωτική συνάντηση των εκπαιδευτικών, πριν την έναρξη της εφαρμογής, η οποία θα υλοποιηθεί από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη βάση οδηγιών της συγγραφικής ομάδας των δεικτών δεξιοτήτων κουλτούρας δημοκρατίας. Στόχος της επιμόρφωσης είναι η κατανόηση των στόχων της εφαρμογής και η διαδικασία επίτευξής τους. Η επιμορφωτική συνάντηση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου 2017, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, στη Λευκωσία, από τις 8.30-13.30.

Στην πιλοτική εφαρμογή μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή εκπαιδευτικοί μετά από συνεννόηση με τον/την Διευθυντή/τρια του σχολείου. Σημειώνεται ότι οι θέσεις είναι περιορισμένες, γι’ αυτό δήλωση παρακαλούνται όπως κάνουν εκπαιδευτικοί που είναι σίγουροι ότι θα λάβουν μέρος στην εφαρμογή. Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy). Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οι δηλώσεις θα γίνονται δεκτές στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Εξειδικευμένα Σεμινάρια, από τις 2 μέχρι τις 9 Φεβρουαρίου 2017.

Παρακαλώ όπως ενημερώσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας για τα πιο πάνω και προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες έτσι ώστε να συμβάλουν στην εν λόγω δράση.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής