Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με όλες τις Διευθύνσεις του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, διοργανώνει συνέδριο για τον δεύτερο στόχο της σχολικής χρονιάς 2016-2017 «Η ευαισθητοποίηση κατά του ρατσισμού και της μισαλλοδοξίας και η προώθηση της ισότητας και του σεβασμού», την Τετάρτη, 1η Φεβρουαρίου 2017, στο Συνεδριακό Κέντρο «Φιλοξενία» στη Λευκωσία, από τις 8:00 μέχρι τις 13:30. Το Συνέδριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων.

Το Συνέδριο σκοπό έχει τη στήριξη των εκπαιδευτικών και των σχολείων τους για την υλοποίηση δράσεων στο πλαίσιο επίτευξης του δεύτερου στόχου της σχολικής χρονιάς μέσα από εισηγήσεις στην ολομέλεια από ακαδημαϊκούς εμπειρογνώμονες στα θέματα αυτά, Δρα Zvi Bekerman (Hebrew University of Jerusalem) και Δρα Μιχαλίνο Ζεμπύλα (Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου), καθώς και μέσα από παράλληλα εργαστήρια που θα εστιάσουν σε διαφορετικές πτυχές σε σχέση με τον ρατσισμό στην εκπαίδευση. Επισυνάπτεται προσχέδιο του προγράμματος του Συνεδρίου, καθώς και τα βιογραφικά των κύριων εισηγητών.

Στο Συνέδριο μπορεί να δηλώσει συμμετοχή ένας/μία μόνο εκπαιδευτικός από κάθε σχολείο, μετά από συνεννόηση με τον/την Διευθυντή/τρια του σχολείου. Σημειώνεται ότι οι θέσεις είναι περιορισμένες, γι’ αυτό δήλωση παρακαλούμε όπως κάνουν εκπαιδευτικοί που είναι σίγουροι ότι θα παραστούν. Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy). Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οι δηλώσεις θα γίνονται δεκτές στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια, από τις 10 μέχρι τις 24 Ιανουαρίου 2017. Σημειώνεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Τα ονόματα των εκπαιδευτικών που θα συμμετέχουν στο Συνέδριο θα ανακοινωθούν στις 25 Ιανουαρίου 2017 στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi.ac.cy). Στους συμμετέχοντες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Βιογραφικά σημειώματα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής