Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε πως το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, η Microsoft Κύπρου και το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου, προγραμματίζουν στο πλαίσιο της συνεργασίας «Hour of Code στην Κύπρο», εργαστήρια για μαθητές δημοτικής εκπαίδευσης, με στόχο την ανάπτυξη αλγοριθμικής σκέψης και δεξιοτήτων προγραμματισμού. Το «Hour of Code» είναι ένα διεθνές πρόγραμμα, το οποίο υποστηρίζει την ανάπτυξη οριζόντων κομβικών δεξιοτήτων των παιδιών, όπως ψηφιακές δεξιότητες, δεξιότητες κριτικής σκέψης, επίλυσης προβλήματος, συνεργασίας, δημιουργικότητας και καινοτομίας, μέσα από δραστηριότητες προγραμματισμού.

Σκοπός των εργαστηρίων, είναι να δοθεί η ευκαιρία σε μαθητές μικρής ηλικίας να εισαχθούν στον προγραμματισμό και να ανακαλύψουν τις δυνατότητες που παρέχει, με τρόπο ευχάριστο και δημιουργικό. Τα εργαστήρια θα διεξαχθούν κατά τη διάρκεια της εβδομάδας 5 – 9 Δεκεμβρίου 2016 από εκπαιδευτές των τριών φορέων σε 20 σχολεία. Κάθε σχολείο μπορεί να ζητήσει περισσότερα από ένα εργαστήριο κατά τη διάρκεια της ίδιας μέρας (μέχρι και δύο), αν θέλει να εμπλέξει περισσότερους μαθητές. Σε κάθε εργαστήριο μπορούν να συμμετέχουν γύρω στους 25 μαθητές. Τα εργαστήρια είναι βιωματικά και χρειάζεται εργαστήριο υπολογιστών (ιδανικά 1 υπολογιστής ανά 2 -3 μαθητές). Τα εργαστήρια έχουν διάρκεια 1 ώρα. Για τις παρουσιάσεις θα χρησιμοποιηθεί υλικό από το code.org και θα γίνει αναφορά σε διάφορα εργαλεία.

Επιπρόσθετα, θα προσφερθεί εργαστήριο σε εκπαιδευτικούς την Τρίτη, 6 Δεκεμβρίου 2016, στις 15.00-18:00, με πρακτικές αξιοποίησης και εκπαιδευτικό υλικό για την εισαγωγή της αλγοριθμικής σκέψης και προγραμματισμού στο δημοτικό σχολείο. Το εργαστήριο θα μπορούν να παρακολουθήσουν μέχρι και 40 εκπαιδευτικοί.

Οι Διευθυντές/τριες των σχολικών μονάδων που ενδιαφέρονται να προσφερθεί στο σχολείο τους εργαστήριο για μαθητές, καθώς επίσης οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο επιμορφωτικό εργαστήριο, θα πρέπει να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους ηλεκτρονικά, μέσω του διαδικτυακού περιβάλλοντος εγγραφών του Π.Ι., στη διεύθυνση http://www.pi-eggrafes.ac.cy (κάτω από την κατηγορία Εξειδικευμένα σεμινάρια – Εργαστήρια μαθητών - Hour of Code και Επιμορφωτικό εργαστήριο εκπαιδευτικών - >Hour of Code), μέχρι και την Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2016.

Για τυχόν διευκρινίσεις, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Βανέσσα Αντωνιάδου, στο τηλ. 22456077 ή την κ. Αναστασία Οικονόμου στο τηλ. 22402310.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής