Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με τη Σχολή Επιστημών της Αγωγής και την Έδρα UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνουν εκπαιδευτικό Συνέδριο με θέμα: «Η διαπολιτισμική διάσταση στη διδασκαλία των Μαθηματικών, της Γλώσσας και της Ιστορίας», το οποίο θα διεξαχθεί το Σάββατο, 26 Νοεμβρίου 2016, στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, από τις 8:30 μέχρι τις 14:00.

Οι συμμετέχοντες/χουσες στο Συνέδριο θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για πρακτικές διδασκαλίας των Μαθηματικών, της Γλώσσας και της Ιστορίας σε πολυπολιτισμικά περιβάλλοντα τάξης και, κατά τη διάρκεια των παράλληλων εργαστηρίων, να μελετήσουν πτυχές κάθε θέματος σε βάθος. Το πρόγραμμα του Συνεδρίου επισυνάπτεται.

Η δήλωση ενδιαφέροντος από τους/τις εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να λάβουν μέρος στο Συνέδριο θα γίνει ηλεκτρονικά, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια. Οι εγγραφές θα γίνονται από την 4η Νοεμβρίου μέχρι και την 20η Νοεμβρίου 2016. Με την κάθε εγγραφή θα πρέπει να γίνεται και επιλογή του εργαστηρίου το οποίο θα παρακολουθήσει το κάθε άτομο. Σημειώνεται ότι για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των εκπαιδευτικών στην πλατφόρμα εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών, καθώς και η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όσους/όσες δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου.

Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και ώρα δήλωσης της συμμετοχής. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου την 23η Νοεμβρίου 2016. Τέλος, σημειώνεται ότι, στους/στις εκπαιδευτικούς που θα παρακολουθήσουν το Συνέδριο θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στο εν λόγω Συνέδριο.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής