Πληροφορείστε ότι το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού (Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης και Παιδαγωγικό Ινστιτούτο), σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Ελλήνων Κυπρίων Φιλολόγων (ΣΕΚΦ) και το Κοινωφελές Επιστημονικό και Πολιτιστικό Ίδρυμα Φώτος Φωτιάδης, διοργανώνει Ημερίδα για τον ποιητή Κώστα Μόντη, με την ευκαιρία της απονομής των βραβείων στους μαθητές/-τριες που θα διακριθούν στον 12ο Διαγωνισμό δοκιμίου Κώστα Μόντη και στον 3ο Διαγωνισμό διασκευής-δραματοποίησης στίχων Κώστα Μόντη.

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Τράπεζας Κύπρου (Στασίνου 51, Αγία Παρασκευή, Λευκωσία), το Σάββατο 9 Απριλίου 2016, ώρα: 8.30-13.00.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες, από την Παρασκευή, 11 Μαρτίου 2016 μέχρι και την Πέμπτη, 31 Μαρτίου 2016. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όσους δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. τη Δευτέρα, 4 Απριλίου 2016.

Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης στους εκπαιδευτικούς.

Οι Διευθυντές/-τριες των Σχολείων της Λευκωσίας παρακαλούνται όπως ενημερώσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄ και Γ΄ Λυκείου του σχολείου τους για την εν λόγω Ημερίδα και, εάν ενδιαφέρονται να παραστούν, να δηλώσουν συμμετοχή μέσω του φιλολόγου τους, συμπληρώνοντας τη σχετική Δήλωση Ενδιαφέροντος. Η Δήλωση Ενδιαφέροντος να σταλεί στο τηλεομοιότυπο 22800862, υπόψη κ. Λεωνίδα Γαλάζη, Επιθεωρητή Φιλολογικών Μαθημάτων, μέχρι την Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2016, το αργότερο.

Επισυνάπτονται: α) Το πρόγραμμα της ημερίδας Κώστα Μόντη και β) Δήλωση ενδιαφέροντος μαθητή/-τριας.

Έντυπο δήλωσης ενδιαφέροντος μαθητών/μαθητριών

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής εκπαιδευτικών