Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού (Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης και Παιδαγωγικό Ινστιτούτο) σε συνεργασία με το Κυπριακό Πρακτορείο Ειδήσεων και την ιδιωτική Σχολή Φόρουμ, προγραμματίζει Ημερίδα με τίτλο: «Κριτική Σκέψη, Εκπαίδευση και Δημοσιογραφία». Η Ημερίδα, η οποία απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Γυμνασίων, Λυκείων και Τεχνικών Σχολών, θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 19 Μαρτίου 2016, ώρα 09:45–13:30, στη Λευκωσία, στο αμφιθέατρο της Ιδιωτικής Σχολής Φόρουμ.

Σκοπός της Ημερίδας είναι η προώθηση της κριτικής σκέψης στην παιδεία και στην ευρύτερη κοινωνία. Ως επιμέρους στόχοι καθορίζονται οι πιο κάτω:

α) Η ενημέρωση των συμμετεχόντων για τον ορισμό, τις αρχές και τις λειτουργίες της κριτικής σκέψης.

β) Η παρουσίαση μιας καινοτόμου πρακτικής εφαρμογής σε σχέση με την εισαγωγή της κριτικής σκέψης σε σχολείο Μέσης Εκπαίδευσης (Μελέτη περίπτωσης – Σχολή ΦΟΡΟΥΜ).

γ) Η ενημέρωση των συμμετεχόντων για τη δυναμική σχέση κριτικής σκέψης και δημοσιογραφίας.

δ) Η παρουσίαση ερευνών μαθητών με θέμα την κριτική σκέψη.

Το αναλυτικό πρόγραμμα της Ημερίδας επισυνάπτεται.

Όσοι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν την ημερίδα, παρακαλούνται όπως δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στη διεύθυνση http://www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια», από τις 22/02/2016 μέχρι και τις 10/03/2016. Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Παρακαλούμε όπως ενημερωθούν άμεσα οι εκπαιδευτικοί του σχολείου σας, ώστε οι ενδιαφερόμενοι να δηλώσουν συμμετοχή στην εν λόγω Ημερίδα.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής