Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας ενημερώνουμε ότι το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, διοργανώνει στις 26 Φεβρουαρίου, ημέρα Πέμπτη και ώρα 9.00π.μ.-12.30μ.μ., Hμερίδα με θέμα «Πολιτικές αποφάσεις, στρατηγικό πλαίσιο και δράσεις προώθησης του αειφόρου σχολείου: To παράδειγμα της «Τηγανοκίνησης». Η Ημερίδα τελεί υπό την αιγίδα του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκου Αναστασιάδη και σε αυτήν θα παραστεί και θα μιλήσει ο Υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού κ. Κώστας Καδής.

Στην Ημερίδα παρακαλούνται όπως παρευρεθούν οι Διευθυντές/τριες των σχολείων Δημοτικής, Μέσης Γενικής και Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, όπως επίσης και ο/η εκπαιδευτικός του σχολείου που συντονίζει το πρόγραμμα «Τηγανοκίνηση» (εάν συμμετέχει το σχολείο) ή ένας/μία εκπαιδευτικός του σχολείου που συντονίζει την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση/Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη στο σχολείο (αφορά στα σχολεία που δεν συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Τηγανοκίνηση»).

Η Ημερίδα διεξάγεται με την ευκαιρία του Ευρωπαϊκού Έτους Ανάπτυξης, όπως έχει καθορισθεί το 2015, αλλά και σε σχέση με τον δεύτερο υπό έμφαση στόχο που τέθηκε για τη χρονιά 2014-2015 από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού «Αειφόρος Ανάπτυξη: Πρασινίζουμε τα σχολεία μας βελτιώνουμε την ποιότητα ζωής μας».

Στο πλαίσιο της συγκεκριμένης Ημερίδας θα αναπτυχθούν οι πολιτικές που δρομολογούνται σε εθνικό επίπεδο αναφορικά με την προώθηση του αειφόρου σχολείου, που είναι και η κεντρική έννοια που διέπει την εκπαιδευτική πολιτική της Κυπριακής Δημοκρατίας στα θέματα της Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη. Επιπλέον, οι πολιτικές αυτές θα συνδυασθούν με τη δημιουργία ενός σχολείου που θα λειτουργήσει ως «Κοινότητα Μάθησης», στο πλαίσιο της συνέργιας με όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη και στη βάση της αξιοποίησης της κοινωνικής περιβαλλοντικής ευθύνης, ως σημαντικού μέσου για την ποιοτική αναβάθμιση των σχολείων προς την κατεύθυνση της αειφόρου ανάπτυξης (επισυνάπτεται το προκαταρκτικό πρόγραμμα).

Το περιβαλλοντικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τηγανοκίνηση» στο οποίο συμμετέχουν πέραν των 250 σχολείων από τη Δημοτική, Μέση Γενική και Μέση Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση, αποτελεί ενδεικτικό παράδειγμα της προσπάθειας που καταβάλλεται από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού με όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη για να καταστεί το σχολείο Κοινότητα Μάθησης στα πλαίσια της Αειφόρου Ανάπτυξης, όπως επίσης και έμπρακτο δείγμα της σημασίας που η εταιρική κοινωνική περιβαλλοντική ευθύνη μπορεί να έχει στο να καταστούν τα σχολεία, ως προς τη λειτουργία τους, παράδειγμα αειφορίας.

Σημειώνεται ότι στο πλαίσιο της Ημερίδας θα επεξηγηθεί η διαδικασία της οικονομικής απόδοσης στα σχολεία του ποσού που τους αναλογεί, βάσει της ποσότητας των τηγανελαιών που μαζεύτηκαν από κάθε σχολείο κατά την προηγούμενη χρονιά, όπως επίσης θα βραβευθούν τα σχολεία που έχουν διακριθεί στις τρεις πιο κάτω κατηγορίες:

Κατηγορία 1: Σχολεία που συνέλεξαν τις μεγαλύτερες ποσότητες τηγανελαίου κατ’ αναλογία μαθητών.

Κατηγορία 2: Σχολεία που εφάρμοσαν τις πιο επιτυχημένες, ευρηματικές και αποτελεσματικές εφαρμογές ένταξης του θέματος της Τηγανοκίνησης εντός της τυπικής εκπαιδευτικής διδασκαλίας.

Κατηγορία 3: Σχολεία που συνέλεξαν τις μεγαλύτερες ποσότητες τηγανελαίων ανά τάξη.

Δεδομένου του γεγονότος ότι ο στόχος του προγράμματος «Τηγανοκίνηση» επικεντρώνεται στην αξιοποίηση του οικονομικού ποσού που θα δοθεί στα σχολεία, για παρεμβάσεις σε αυτά, ώστε να καταστούν σταδιακά πιο φιλοπεριβαλλοντικά, στα πλαίσιο της Ημερίδας θα φιλοξενηθεί έκθεση πράσινης τεχνολογίας, στην οποία θα παρουσιαστούν ιδέες και παρεμβάσεις που μπορούν να εφαρμοστούν στα σχολεία, ώστε αυτά να προσανατολιστούν κτηριακά και λειτουργικά ως προς την κατεύθυνση της αειφορίας.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες σχετικά με την Ημερίδα ή το Πρόγραμμα «Τηγανοκίνηση» μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Αραβέλλα Ζαχαρίου, Συντονίστρια ΠΕ/ΕΑΑ, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, τηλ. 22 402352 ή τον κ. Μιχάλη Λοϊζίδη, Διευθυντή του Περιβαλλοντικού-Ερευνητικού Οργανισμού ΑΚΤΗ στο τηλ. 22 458485.