Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι η Κλαδική Επιτροπή Διευθυντών Δημοτικής Εκπαίδευσης διοργανώνει Παγκύπριο Συνέδριο με θέμα «Συμβολή της Εκπαιδευτικής Ηγεσίας στη Βελτίωση των Μαθησιακών Αποτελεσμάτων: από τη θεωρία στην πράξη». Το Συνέδριο θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 30 Μαρτίου 2015 στο χώρο του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, Λευκωσία και σε αυτό θα πρέπει να παραστούν όλοι/ες οι Διευθυντές/ντριες Σχολείων Δημοτικής, Προδημοτικής και Ειδικής Εκπαίδευσης (σχετική εγκύκλιος θα αναρτηθεί σύντομα με πληροφορίες για τη διαδικασία εγγραφής και το πρόγραμμα του συνεδρίου).

Για τις ανάγκες του συνεδρίου, η Κλαδική Επιτροπή Διευθυντών διεξάγει, σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σχετική έρευνα, με σκοπό τη συγκέντρωση στοιχείων για τις απόψεις, πρακτικές και τις ανάγκες των διευθυντών και διευθυντριών σε θέματα βελτίωσης των μαθησιακών αποτελεσμάτων στο σχολείο τους.

Για τη συγκέντρωση των αναγκαίων δεδομένων της σχετικής έρευνας καλείστε να συμπληρώσετε ηλεκτρονικά ένα ερωτηματολόγιο, σε σύνδεσμο που θα ανακοινωθεί σε σας μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο σχολείο (email). Σχετικό μήνυμα θα λάβετε από την Κλαδική Επιτροπή - ΠΟΕΔ. Η συμπλήρωση του ηλεκτρονικού ερωτηματολογίου θα πρέπει να ολοκληρωθεί το αργότερο μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου 2015. Η θετική ανταπόκριση είναι αναγκαία για την αντιπροσωπευτική παρουσίαση της άποψης των διευθυντών και διευθυντριών.

Για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις σχετικά με την ηλεκτρονική συμπλήρωση του ερωτηματολογίου μπορείτε να επικοινωνείτε με τον κ. Μιχάλη Μάγο, λειτουργό του Π.Ι. (ηλ.ταχυδρομείο: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , τηλ.επικοινωνίας: 22402351).