Το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού διοργανώνει Παγκύπριο συνέδριο με τίτλο «Στοχευμένα Εκπαιδευτικά Προγράμματα σε Περιόδους Οικονομικής Κρίσης: Η Περίπτωση των ΖΕΠ». Το συνέδριο εντάσσεται στο πλαίσιο των δράσεων δημοσιότητας για το έργο «Πρόγραμμα κατά της Πρόωρης Εγκατάλειψης του Σχολείου, της Σχολικής Αποτυχίας και της Παραβατικότητας σε Ζώνες Εκπαιδευτικές Προτεραιότητας (ΖΕΠ)», το οποίο τυγχάνει συγχρηματοδότησης από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στις 14 Νοεμβρίου 2014, ημέρα Παρασκευή, στο ξενοδοχείο Holiday Inn, στη Λευκωσία, από 08:30πμ μέχρι 13:30μμ. Σε αυτό μπορεί να λάβει μέρος ένας εκπαιδευτικός από κάθε σχολική μονάδα. Ο εκπαιδευτικός που θα λάβει μέρος πρέπει να δηλώσει ταυτόχρονα με την πρόθεσή του να παρευρεθεί στο συνέδριο και την πρόθεση συμμετοχής του σε ένα από τα βιωματικά εργαστήρια που θα πραγματοποιηθούν στα πλαίσια του συνεδρίου. Στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς θα απονεμηθούν βεβαιώσεις.

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, με ευθύνη του/της Διευθυντή/ντριας κάθε σχολικής μονάδας, μέσω της ιστοσελίδας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), αφού έχει προηγηθεί η εγγραφή ως χρήστη του/της Διευθυντή/ντριας στην ιστοσελίδα και του εκπαιδευτικού της σχολικής μονάδας που θα λάβει μέρος στο συνέδριο ή η επικαιροποίηση των προσωπικών τους στοιχείων (π.χ. αλλαγή διεύθυνσης ή σχολείου). Σε διαφορετική περίπτωση, ο/η διευθυντής/ντρια δεν θα μπορεί να προχωρήσει με τη δήλωση. Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται μέχρι τις 9/11/14.

Η διαδικασία, μετά την είσοδο του/της Διευθυντή/ντριας ως χρήστη στην ιστοσελίδα, έχει ως ακολούθως:

1. Υποβολή Δήλωσης Παρακολούθησης Προγράμματος στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια» με τον τίτλο «Στοχευμένα Εκπαιδευτικά Προγράμματα σε Περιόδους Οικονομικής Κρίσης: Η Περίπτωση των ΖΕΠ»
2. Επιλογή ημερομηνίας και χώρου επιμόρφωσης
3. Επιλογή σχολείου και χρήση κωδικού παραγγελίας βιβλίων του σχολείου
4. Επιλογή, από τον κατάλογο που εμφανίζεται, του/της εκπαιδευτικού του σχολείου που θα παρακολουθήσει το συνέδριο κατά την συγκεκριμένη ημερομηνία.

Τα ονόματα των εκπαιδευτικών που θα λάβουν μέρος στο συνέδριο θα ανακοινωθούν στις 11 Νοεμβρίου 2014, στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi.ac.cy).

Να σημειωθεί ότι, λόγω περιορισμένων θέσεων, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους εκπαιδευτικούς τους σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής
(Υποβάλλεται από τους διευθυντές των σχολείων)