Αναφορικά µε το πιο πάνω θέμα, στο πλαίσιο της λειτουργίας της Συντονιστικής Επιτροπής Αναλυτικών Προγραμμάτων (Σ.Ε.Α.Π.), το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία µε τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης συνεχίζει και κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά το Πρόγραµµα Επιµόρφωσης εκπαιδευτικών για τα Αναλυτικά Προγράμματα (Α.Π.) στα δηµόσια σχολεία.

Η επιµόρφωση των εκπαιδευτικών, κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά, αποτελείται από την Κεντρική Επιµόρφωση, η οποία θα προσφερθεί µε τη µορφή σεµιναρίων για ορισµένα µόνο μαθήματα, και από την επιµόρφωση σε δίκτυα σχολείων, όπως παρουσιάζονται στο Παράρτημα Α΄. Σημειώνεται ότι για την επιμόρφωση σε δίκτυα σχολείων θα ακολουθήσει συμπληρωματική εγκύκλιος. Παράλληλα, θα συνεχιστεί η προσφορά στήριξης εντός των σχολικών µονάδων από τις οµάδες υποστήριξης για όλα τα μαθήματα. Τονίζεται ότι στον σχεδιασµό τόσο της Κεντρικής επιµόρφωσης όσο και της επιμόρφωσης με τη μορφή της δικτύωσης των σχολικών μονάδων, έχει καταβληθεί προσπάθεια να µην παρακωλύεται η οµαλή λειτουργία των σχολείων.

Στα Παραρτήματα που ακολουθούν παρουσιάζονται οι κεντρικές επιμορφώσεις, οι ηµεροµηνίες διεξαγωγής τους, καθώς και ο χώρος, ανά επαρχία, των σεµιναρίων για κάθε μάθημα. Ειδικότερα, στο Παράρτημα Β΄ παρουσιάζονται οι επιμορφώσεις που αφορούν τους Βοηθούς Διευθυντές - Συντονιστές των Φιλολογικών μαθημάτων, ενώ στο Παράρτημα Γ΄ περιγράφονται οι κεντρικές επιμορφώσεις των υπόλοιπων μαθημάτων, για τα οποία θα προσφερθεί κεντρική επιμόρφωση κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Διευκρινίζεται ότι για τα εξατάξια Γυμνάσια, στις εν λόγω επιμορφώσεις θα συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν στον γυµνασιακό κύκλο. Οι Διευθύνσεις των Γυµνασίων, στα οποία δεν λειτουργούν και οι τρεις τάξεις ή έχουν λιγότερους από εκατό µαθητές, καλούνται να προβούν στις διευθετήσεις που κρίνουν αναγκαίες, έτσι ώστε αριθµός εκπαιδευτικών να λάβει µέρος στην επιµόρφωση, χωρίς ταυτόχρονα να διασαλευθεί η οµαλή λειτουργία των σχολείων τους.

Επισημαίνεται ότι για τα Μαθηματικά (σύμφωνα με την εγκύκλιο Αρ. Φακ. Π.Ι.7.7.09.16/5.2.06.5.2 ημερ. 8/10/2013) προσφέρεται ήδη Πρόγραμμα Επιμόρφωσης.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας σχετικά με τα πιο πάνω.

Εγκύκλιος και Παραρτήματα