Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, το Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας (ΙΠΕ) σε συνεργασία με το Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας και Αξιολόγησης (ΚΕΕΑ) του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, προκηρύσσουν τους Διαγωνισμούς «Μαθητές στην Έρευνα - ΜΕΡΑ 2013-2014» και «Τεχνολογία και Καινοτομία στην Εκπαίδευση - ΤΕΚΕ 2013-2014». Οι διαγωνισμοί εντάσσονται στο πλαίσιο του Προγράμματος «Καλλιέργεια Ερευνητικής και Καινοτομικής Κουλτούρας» του ΙΠΕ.

Βασικός σκοπός των Διαγωνισμών είναι η επαφή των μαθητών που φοιτούν σε σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, τόσο του δημόσιου όσο και του ιδιωτικού τομέα και των εκπαιδευτικών τους, με τις επιστημονικές ερευνητικές διαδικασίες. Μέσα από τους Διαγωνισμούς επιδιώκεται η ανάπτυξη μιας πρώτης επαφής των μαθητών με την έρευνα, την καινοτομία και την τεχνολογία. Επιδιώκεται, επίσης, η διέγερση της πρωτοτυπίας, της δημιουργικότητας και της εφευρετικότητάς των μαθητών.

Στους Διαγωνισμούς μπορούν να συμμετέχουν ομάδες από μαθητές και εκπαιδευτικούς, οι οποίες εκπονούν ερευνητικές εργασίες (Διαγωνισμός «ΜΕΡΑ») ή υλοποιούν ερευνητικές - καινοτομικές κατασκευές (Διαγωνισμός «ΤΕΚΕ»).

Μπορείτε να βρείτε τις προσκλήσεις των Διαγωνισμών, τις αιτήσεις για συμμετοχή και περισσότερες πληροφορίες για τους δύο διαγωνισμούς στις ιστοσελίδες του ΙΠΕ και του ΚΕΕΑ:

www.research.org.cy (στον σύνδεσμο: «Νέα του ΙΠΕ»)

www.keea.pi.ac.cy (στον σύνδεσμο: «Νέα-Ανακοινώσεις»)

Οι ερευνητικές ομάδες καλούνται να συμμετέχουν σε υποχρεωτικά Εκπαιδευτικά Εργαστήρια στις 9 και 10 Δεκεμβρίου 2013, τα οποία θα διεξαχθούν στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Λευκωσίας και Λεμεσού αντίστοιχα, (βλ. Προσκλήσεις Διαγωνισμών στις σχετικές ιστοσελίδες).

Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής συμμετοχής και για τους δυο διαγωνισμούς (Διαγωνισμόs ΜΕΡΑ-Διαγωνισμός ΤΕΚΕ) είναι η 29η Νοεμβρίου 2013.