Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας πληροφορούμε για την έναρξη της περιβαλλοντικής δράσης «τα σκουπίδια στις θάλασσες- Εσύ τι θ’άλασσες;». Η συγκεκριμένη δράση αφορά την ετοιμασία δίλεπτης ταινίας (Video) για το πιο πάνω θέμα και εντάσσεται στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού ερευνητικού έργου MARLISCO – Marine litter in Europe’s Seas: Social Awareness and Co-responsibility, που διεξάγεται ταυτόχρονα σε 14 Ευρωπαϊκές χώρες.

Η δράση «τα σκουπίδια στις θάλασσες- Εσύ τι θ’άλασσες;» έχει ως στόχο να παροτρύνει και να δώσει την ευκαιρία στους νέους να έρθουν σε επαφή με το θέμα των σκουπιδιών στις Ευρωπαϊκές Περιφερειακές Θάλασσες και να μοιραστούν τις ιδέες τους με το ευρύτερο Ευρωπαϊκό κοινό. Νέοι, ηλικίας 16-18 χρονών, προσκαλούνται να δουλέψουν ως ομάδα, για να αναπτύξουν και να παράγουν μια σύντομη ταινία με την οποία θα εκφράζονται οι αντιλήψεις τους σχετικά με το πρόβλημα, έτσι ώστε αυτή να λειτουργήσει ως φορέας αλλαγής για την κοινωνία. Επικεφαλής εταίρος του προγράμματος είναι ο οργανισμός ISOTECH και η συγκεκριμένη δράση υλοποιείται, με τη συνεργασία του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Το κάθε σχολείο μπορεί να συμμετάσχει με πέραν της μίας ομάδας μαθητών/τριών, η σύνθεση των οποίων δεν πρέπει να υπερβαίνει τα πέντε άτομα. Κάθε ομάδα μπορεί να υποβάλει μόνο μία (1) ιδέα/concept και κάθε μαθητής/τρια μπορεί να συμμετέχει σε μία μόνο ομάδα.

Η/οι ομάδα/ες από το κάθε σχολείο που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν θα πρέπει να συμπληρώσουν το έντυπο «Υποβολής της ιδέας» (επισυναπτόμενο 1) και να το υποβάλουν ηλεκτρονικά, στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , μέχρι τις 15 Οκτωβρίου 2013 και ώρα 23:59μμ (τοπική ώρα). Το έντυπο υπάρχει επίσης διαθέσιμο στην ιστοσελίδα του προγράμματος MARLISCO: www.marlisco.eu.

Στο έντυπο «Υποβολής της ιδέας» η κάθε ομάδα θα πρέπει να δώσει κάποιες αρχικές πληροφορίες για τη σύνθεσή της όπως και μια σύντομη, αλλά περιεκτική περιγραφή της ιδέας που έχει για την ταινία της (Video). Κάθε ομάδα καλείται επίσης να σημειώσει τον τύπο υποστήριξης που θα χρειαστεί για να δημιουργήσει την ταινία της (Video) της. Η τεχνική υποστήριξη μπορεί να είναι:

(α) Μεταφορές (π.χ. επίσκεψη σε μια παραλία)
(β) Υλικά (π.χ. για την κατασκευή σκηνικών/χαρακτήρες)
(γ) Τεχνικό υλικό (π.χ. λογισμικό επεξεργασίας βίντεο)
(δ) Τεχνική βοήθεια (π.χ. βελτίωση ηχοληψίας, φωτισμού κ.λπ.).

Οι ιδέες που θα υποβληθούν θα αξιολογηθούν από την Εθνική Επιτροπή του προγράμματος. Στην τελική φάση για παραγωγή της ταινίας θα προχωρήσουν οι δέκα καλύτερες ιδέες. Η δράση θα αναπτυχθεί/υλοποιηθεί στη βάση των πιο κάτω χρονοδιαγραμμάτων:

1. Καταληκτική ημερομηνία για υποβολή των ιδεών/concept15 Οκτωβρίου 2014, 23:59 (τοπική ώρα).
2. Ανακοίνωση επιλεγμένων ιδεών/conceptαρχές Νοεμβρίου 2014.
3. Καταληκτική ημερομηνία για υποβολή των ταινιών – 14 Φεβρουαρίου 2014, 23:59 (τοπική ώρα).
4. Δημόσια ψηφοφορία μέσω διαδικτύου – από 18 Φεβρουαρίου 2014 έως 14 Μαρτίου 2014.
5. Αξιολόγηση κριτικής επιτροπής – 1η εβδομάδα Μαρτίου.
6. Ανακοίνωση βραβευμένων βίντεο και τελετή απονομής των 3ων πρώτων βραβείων στην Κύπρο – τέλος Μαρτίου 2014.

Οι δέκα ομάδες που θα επιλεγούν για να προχωρήσουν στην επόμενη φάση για την υλοποίηση της ιδέας τους σε ταινία, θα, έχουν τη δυνατότητα παρακολούθησης (χωρίς κόστος) εξειδικευμένου σεμιναρίου, σχετικού με την παραγωγή ταινίας, από το Τμήμα Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, με στόχο την τεχνική κατάρτισή τους από έμπειρους επαγγελματίες (λεπτομέρειες του σεμιναρίου θα ανακοινωθούν αργότερα, στις ομάδες που θα επιλεγούν).

Η ομάδα που θα κερδίσει το πρώτο βραβείο στην παραγωγή ταινίας MARLISCO, θα προσκληθεί να παραστεί στην Ευρωπαϊκή Τελετή για τις Μέρες Ναυτιλίας 2014. Στην τελετή που θα διεξαχθεί στη Βρέμη της Γερμανίας θα παρουσιαστούν τα βραβευμένα βίντεο και από τις 14 χώρες. Τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής για τους μαθητές/τριες και ένα συνοδό τους θα καλυφθούν από το πρόγραμμα MARLISCO. Λεπτομέρειες για τα υπόλοιπα βραβεία περιέχονται στο επισυναπτόμενο ένθετο «Παραγωγή Ταινίας-MARLISCO: Όροι και προϋποθέσεις”, στο οποίο αναφέρονται όλες οι σχετικές πληροφορίες για την υλοποίηση της σχετικής δράσης, που είναι κοινές για όλες τις συμμετέχουσες χώρες.

Οι νικητές θα αναδειχθούν με τον συμψηφισμό της βαθμολογίας του κοινού (50%) και της βαθμολογίας της κριτικής επιτροπής (50%). Σχετικές πληροφορίες για τη ψηφοφορία του κοινού θα ανακοινωθούν αργότερα μέσω του τύπου και μέσω συμπληρωματικής πληροφόρησης από την ιστοσελίδα της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού-Παιδαγωγικό Ινστιτούτο) http://www.moec.gov.cy/dkpe/.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στις κκ. Δήμητρα Ορθοδόξου Οργανισμός ISOTECH, τηλ. 22452727 ή στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.   και Αραβέλλα Ζαχαρίου Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, τηλ. 22402352, ή στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Έντυπο υποβολής ιδέας

Όροι και προϋποθέσεις