Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Frederick διοργανώνουν ημερίδα με θέμα «Εκπαίδευση Εκπαιδευτικών στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη» στις 24 Ιανουαρίου 2013, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:30-18:30. Η ημερίδα εντάσσεται στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος «Η Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη ως πλαίσιο Εκπαίδευσης Νεοδιορισθέντων Εκπαιδευτικών: Ποιοτικοί Εκπαιδευτικοί για Ποιοτική Εκπαίδευση». Το Πρόγραμμα χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας και συγχρηματοδοτείται από τα Διαρθρωτικά Ταμεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και την Κυπριακή Δημοκρατία.

Ενημερωτικά αναφέρουμε ότι μέσα από το Πρόγραμμα επιδιώχθηκε να διερευνηθούν οι ανάγκες των εκπαιδευτικών της Προδημοτικής και Δημοτικής Εκπαίδευσης σε σχέση με την εκπαίδευση και κατάρτισή τους στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (ΠΕ)/Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη (ΕΑΑ), έτσι ώστε να καταστούν επαρκείς στην εφαρμογή του Αναλυτικού Προγράμματος της ΠΕ/ΕΑΑ στο σχολείο, αλλά και να προσεγγίσουν αποτελεσματικότερα τα θέματα της αειφόρου ανάπτυξης στη διδακτική μαθησιακή διαδικασία. Απώτερος στόχος του Προγράμματος είναι η εισήγηση μοντέλων εκπαίδευσης και κατάρτισης των εκπαιδευτικών στο συγκεκριμένο θέμα, όπως επίσης και η παραγωγή χρήσιμων εργαλείων, τα οποία μπορούν να αξιοποιηθούν στο πλαίσιο της καθημερινής εκπαιδευτικής πρακτικής.

Η ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, της Προδημοτικής και της Δημοτικής Εκπαίδευσης και στο πλαίσιο της πρόκειται να παρουσιασθούν τα αποτελέσματα του Προγράμματος, ενώ παράλληλα θα συζητηθούν μοντέλα εκπαίδευσης και κατάρτισης των εκπαιδευτικών. Θα παρουσιασθούν, επίσης, πρακτικές εφαρμογές στα σχολεία καθώς και σχέδια εργασίας για την ΠΕ/ΕΑΑ που έχουν παραχθεί σε αυτά.
(επισυνάπτεται προκαταρκτικό πρόγραμμα).

Στην ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης, όπως επίσης και δωρεάν παιδαγωγικό υλικό που έχει παραχθεί στο πλαίσιο του Προγράμματος.

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε σχετικά το εκπαιδευτικό προσωπικό. Επισυνάπτεται δήλωση συμμετοχής, η οποία πρέπει να συμπληρωθεί και να αποσταλεί με τηλεομοιότυπο στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, στον αριθμό 22480505 μέχρι τις 23 Ιανουαρίου 2013. Για οποιεσδήποτε πληροφορίες και διευκρινίσεις, μπορείτε να επικοινωνείτε στο τηλ. 22402352.

Έντυπο δήλωσης συμμετοχής