Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια εγκυκλίου με αρ. φακ.: Π.Ι. 7.1.02.7.2.1 και ημερ. 20 Ιουνίου 2012, με βάση την οποία οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν το μάθημα «Γλώσσα και Πολιτισμός» στις τάξεις Γ’, Δ’, Ε’ και Στ’ Δημοτικού κλήθηκαν να εφαρμόσουν πτυχές του νέου Προγράμματος Σπουδών της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, σας πληροφορώ ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, διοργανώνει έκτακτη επιμορφωτική δράση με την προσφορά απογευματινού σεμιναρίου σε όλες τις επαρχίες, το οποίο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς που διδάσκουν το συγκεκριμένο μάθημα στις προαναφερθείσες τάξεις.

Κάθε εκπαιδευτικός που θα συμμετέχει στο πρόγραμμα επιμόρφωσης θα παρακολουθήσει δύο συναντήσεις διάρκειας 4 ωρών η καθεμιά. Στο Παράρτημα 1 επισυνάπτονται οι ομάδες παρακολούθησης, οι ημερομηνίες, οι ώρες και τα κέντρα διεξαγωγής των συναντήσεων. Σημειώνεται πως το σεμινάριο θα προσφερθεί μεταξύ των ωρών 3:00μ.μ. και 7:00μ.μ. και στους/στις συμμετέχοντες/-ουσες θα δοθεί δίπλωμα παρακολούθησης.

Στόχος του σεμιναρίου είναι:

(α) η εξοικείωση των εκπαιδευτικών, μέσω βιωματικών εργαστηρίων, στο σχεδιασμό ενοτήτων με βάση τη φιλοσοφία του νέου Προγράμματος Σπουδών της Νέας Ελληνικής Γλώσσας και τις αρχές που διέπουν την Παιδαγωγική του Κριτικού Γραμματισμού (στην 1η συνάντηση)

και

(β) η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σε σχέση με τη λειτουργική διάσταση των γραμματικών δομών και την αξιοποίηση της λειτουργικής γραμματικής σε κείμενα (στη 2η συνάντηση).

Το πρόγραμμα του σεμιναρίου επισυνάπτεται στο Παράρτημα 2.

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος από τους/τις εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να συμμετάσχουν στα σεμινάρια μπορεί να γίνει με υποβολή αίτησης, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), από τις 9 Ιανουαρίου 2013 μέχρι και τις 22 Ιανουαρίου 2013. Τονίζεται ότι σε περίπτωση μεγάλου αριθμού αιτήσεων, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών αιτήσεων είναι απαραίτητη η προηγούμενη εγγραφή των εκπαιδευτικών (που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στα σεμινάρια) ως χρηστών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy).

Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, καθώς και για τη διαδικασία υποβολής αίτησης για συμμετοχή των σχολείων και των εκπαιδευτικών στα σεμινάρια, φιλοξενούνται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy).

Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο θα ανακοινώσει τα ονόματα των ατόμων που θα λάβουν μέρος στην επιμόρφωση, στην ιστοσελίδα του (www.pi.ac.cy) στις 24 Ιανουαρίου 2013.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας για την έναρξη του σεμιναρίου, ώστε να προβούν έγκαιρα στις απαραίτητες ενέργειες, σύμφωνα με τις πληροφορίες που δίνονται στα Παραρτήματα.

Σημειώνεται ότι ανακοινώσεις για τυχόν αλλαγές για το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης θα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi.ac.cy).

Παράρτημα 1

Παράρτημα 2