Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο της προώθησης του στόχου της χρονιάς για τη δημοκρατική πολιτότητα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο προγραμματίζει αξιοποίηση και προβολή σχετικών δράσεων που πραγματοποιούνται σε σχολικές μονάδες και οι οποίες σχετίζονται με το θέμα της ισότητας των φύλων. Η αξιοποίηση αυτή προγραμματίζεται να γίνει με διάφορους τρόπους, όπως συλλογή και έκδοση του υλικού, ανάρτηση υλικού στις ιστοσελίδες του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, παραγωγή ψηφιακού δίσκου, διοργάνωση ημερίδας για προβολή των δράσεων των σχολείων κ.ά.

Συγκεκριμένα, σε σχέση με τον δεύτερο στόχο της σχολικής χρονιάς 2012-2013, «Ανάπτυξη στάσεων και συμπεριφορών που διακρίνουν τον δημοκρατικό πολίτη», προωθείται η διαμόρφωση συνθηκών ισότητας ανάμεσα στα δύο φύλα και διαχείρισης φαινομένων ετερότητας των σημερινών πολυπολιτισμικών κοινωνιών, με γνώση και ευαισθησία. Ο πιο πάνω στόχος προωθείται με την εισαγωγή των ΝΑΠ μέσα από διάφορα μαθήματα αλλά και διαθεματικά, καθώς και μέσα από σχολικές δραστηριότητες. Ειδικότερα, ο στόχος αυτός περιλαμβάνεται στο ΝΑΠ Αγωγής Υγείας και υλοποιείται μέσα από συγκεκριμένους δείκτες επιτυχίας, όπως για παράδειγμα τους δείκτες «Να αναγνωρίζουν ομοιότητες και διαφορές μεταξύ ατόμων ως προς το φύλο, τις συνήθειες κ.λπ.», «Να καλλιεργήσουν το αίσθηµα της αποδοχής και να αναπτύξουν την ικανότητα διαχείρισης της διαφορετικότητας, ως προς το φύλο, την εθνικότητα, τη φυλή, τον σεξουαλικό προσανατολισµό κ.λπ.»

Παρακαλούμε όσα σχολεία πραγματοποιούν ή έχουν πραγματοποιήσει δράσεις που σχετίζονται με την υλοποίηση του πιο πάνω στόχου, ειδικά σε σχέση με την ισότητα των δύο φύλων, να μας ενημερώσουν γι’ αυτές. Οι δράσεις αυτές μπορεί να αναφέρονται σε σχέδια δράσης της σχολικής μονάδας, σε συνεργασίες με άλλα σχολεία ή φορείς, στη διοργάνωση εκπαιδευτικών συνεδρίων/σεμιναρίων, σε σχολικές εκδηλώσεις, σε καλλιτεχνικές δημιουργίες ή κατασκευές, σε θεατρικά ή συγγραφικά έργα κ.ά.

Το κάθε σχολείο που επιθυμεί να κοινοποιήσει τη δράση του, θα πρέπει να αποστείλει σύντομη περιγραφή της δράσης αυτής ή και δείγμα της, ως συνημμένα, με όνομα αρχείου το σχολείο και την πόλη (π.χ. pagkypriogymnasio_lefkosia), στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2013. Στο ηλεκτρονικό μήνυμα θα πρέπει να αναγράφονται το ονοματεπώνυμο και τα στοιχεία επικοινωνίας (τηλέφωνο και διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου) του ατόμου με το οποίο θα επικοινωνήσει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Για οποιεσδήποτε απορίες ή διευκρινίσεις, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τις λειτουργούς του Π.Ι.: Αγγελική Ανδρέου (τηλ. 22402387, email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ) και Σοφία Βλάμη (τηλ. 22402456, email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).