Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια προηγούμενης εγκυκλίου του Yπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού (Υ.Π.Π.) (Aρ.φακ.7.3.07/3, ημ. 15/10/12) σας πληροφορούμε τα εξής:

1. Όσα σχολεία προχώρησαν με οργάνωση αποκεντρωμένων δράσεων επιμόρφωσης στη σχολική μονάδα με εισηγητές/τριες που έχουν ήδη προσεγγίσει, θα υλοποιήσουν κανονικά τον προγραμματισμό τους. Οι Διευθύνσεις αυτών των σχολικών μονάδων θα πρέπει να μεριμνήσουν για τον καταρτισμό προγράμματος ενδοσχολικής επιμόρφωσης και για τις δύο ημέρες (21 και 22 Ιανουαρίου 2013). Το ενδοσχολικό πρόγραμμα θα παρακολουθήσουν υποχρεωτικά οι εκπαιδευτικοί που έχουν την έδρα τους στη συγκεκριμένη σχολική μονάδα.

2. Σχετικά με τις κεντρικές επιμορφώσεις, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.) σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης οργανώνουν επιμόρφωση σε όλες τις επαρχίες. Στο σχεδιασμό της κεντρικής επιμόρφωσης έχουν ληφθεί υπόψη οι δηλώσεις των σχολείων.

Στο συνημμένο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1 επισυνάπτεται κατάλογος με ενδεικτικές θεματικές για τις οποίες θα προσφερθεί κεντρική επιμόρφωση κατά τη διάρκεια του διημέρου Επιμόρφωσης.

Η εγγραφή στο Πρόγραμμα θα γίνεται ηλεκτρονικά και δικαίωμα εγγραφής στις κεντρικές επιμορφώσεις θα έχουν μόνο τα σχολεία που έχουν δηλώσει κεντρική επιμόρφωση. Στα συνημμένα παραρτήματα, όπως παρουσιάζονται πιο κάτω, μπορείτε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες για τα σχολεία που θα λάβουν μέρος στην κεντρική επιμόρφωση, ανά ημερομηνία.

Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2 επισυνάπτονται τα Σχολεία που δήλωσαν συμμετοχή στην κεντρική επιμόρφωση για την 21 Ιανουαρίου 2013.

Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 3 επισυνάπτονται τα Σχολεία που δήλωσαν συμμετοχή στην κεντρική επιμόρφωση για την 22 Ιανουαρίου 2013.

Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 4 επισυνάπτονται τα Σχολεία που δήλωσαν συμμετοχή στην κεντρική επιμόρφωση και για τις δύο ημέρες επιμόρφωσης (21 και 22 Ιανουαρίου 2013).

Οι εκπαιδευτικοί των πιο πάνω σχολείων θα έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Π.Ι., μία θεματική ενότητα στην οποία επιθυμούν να επιμορφωθούν. Σημειώνεται πως κατά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής δήλωσης συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν πρόσβαση στο πρόγραμμα επιμόρφωσης που προσφέρεται στην/στις ημερομηνία/ες που το σχολείο τους έχει δηλώσει ότι θα συμμετέχει στην κεντρική επιμόρφωση.

Η κεντρική επιμόρφωση θα είναι ολοήμερη (8:30 – 13:00) και θα πραγματοποιείται σε διάφορους χώρους, ανά επαρχία. Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, από τον κάθε εκπαιδευτικό, μέσω της ιστοσελίδας του Π.Ι. http://www.pi.ac.cy, (χώρος ανακοινώσεων με τον τίτλο «Διήμερο Εκπαιδευτικού Μέσης Εκπαίδευσης»). Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται την περίοδο από τις 8 Ιανουαρίου 2013 μέχρι τις 15 Ιανουαρίου 2013. Οι εκπαιδευτικοί με την ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Π.Ι. θα πρέπει να εκτυπώσουν τη βεβαίωση εγγραφής και να την παραδώσουν στη Γραμματεία του Σχολείου. Αποτελεί ευθύνη της Διεύθυνσης της κάθε σχολικής μονάδας (χρησιμοποιώντας τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου) να βεβαιωθεί πως οι εκπαιδευτικοί έχουν προχωρήσει στην εγγραφή τους.

Οδηγίες για ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Π.Ι. Για βοήθεια στην ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων μπορείτε να επικοινωνείτε με την κα Μαρία Χειμώνα (τηλ. 22402354) ενώ για βοήθεια με τον κωδικό παραγγελίας βιβλίων μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κα Γαβριέλα Φλουρή (τηλ. 22402482).

Τονίζεται ότι, λόγω του μεγάλου αριθμού εκπαιδευτικών που θα συμμετέχουν στην επιμόρφωση, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία δήλωσης συμμετοχής. Όταν συμπληρωθεί ο επιτρεπόμενος αριθμός θέσεων ανά θεματική ενότητα, τότε αυτόματα δε θα επιτρέπονται άλλες εγγραφές.

Νοείται ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθήσουν επιμορφωτικά σεμινάρια και τις δύο μέρες και κατά τη διάρκεια των επιμορφωτικών σεμιναρίων θα τηρηθεί παρουσιολόγιο. Οι εκπαιδευτικοί που είναι σε μερική απόσπαση 1/5 ή 2/5 στο Π.Ι. θα ακολουθήσουν το Πρόγραμμα του σχολείου τους.

Επισημαίνεται ότι όσα σχολεία έχουν επιλέξει κεντρικές επιμορφώσεις είναι υποχρεωμένα, σε περίπτωση που καθηγητές τους λόγω συμπλήρωσης των θέσεων των κεντρικών επιμορφώσεων που προσφέρονται από το Υ.Π.Π. και το Π.Ι. δεν έχουν εγγραφεί για να τις παρακολουθήσουν, όπως ετοιμάσουν
ενδοσχολικές επιμορφωτικές δράσεις.

Οι αντικαταστάτες εκπαιδευτικοί πρέπει να υπογράψουν τόσο στο γενικό παρουσιολόγιο όσο και σε ειδικό παρουσιολόγιο, (Παράρτημα 5), το οποίο πρέπει να αποσταλεί στο Υ.Π.Π., ώστε να καταστεί δυνατή η πληρωμή τους. Σχετικά με τους αντικαταστάτες εκπαιδευτικούς, διευκρινίζονται τα ακόλουθα:

Στην περίπτωση των κεντρικών επιμορφώσεων την ευθύνη για τη συμπλήρωση του εντύπου (Παράρτημα 5) έχει ο ίδιος ο αντικαταστάτης εκπαιδευτικός, ο οποίος θα πρέπει να παραδώσει το συμπληρωμένο έντυπο στη σχολική του μονάδα. Ωστόσο στην περίπτωση των Ενδοσχολικών Επιμορφωτικών Σεμιναρίων που θα πραγματοποιηθούν σε σχολικές μονάδες παρουσιολόγιο θα τηρείται με ευθύνη της σχολικής μονάδας. Η διεύθυνση της σχολικής μονάδας, αφού συγκεντρώσει όλα τα παρουσιολόγια (ατομικά και σχολικό), πρέπει να τα αποστείλει στη Μονάδα Εκπαιδευτικού Προγραμματισμού Μέσης Εκπαίδευσης (υπόψη κ. Χρύσανθου Χρυσάνθου, τηλεομοιότυπο 22800638).

Παραρτήματα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής