Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, συνεχίζει και την παρούσα σχολική χρονιά, το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών Προδημοτικής Εκπαίδευσης στο πλαίσιο της εφαρμογής των Νέων Αναλυτικών Προγραμμάτων (Ν.Α.Π.)

Η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών κατά την παρούσα σχολική χρονιά θα προσφερθεί με τη μορφή σεμιναρίων, με θέμα τον τρόπο προσέγγισης της Γλωσσικής Αγωγής στο Νηπιαγωγείο με βάση τα Ν.Α.Π.

Η επιμόρφωση θα αρχίσει στις 14 Ιανουαρίου 2013 και θα ολοκληρωθεί στις 8 Φεβρουαρίου 2013 και θα προσφέρεται σε εργάσιμο χρόνο (8:30 π.μ. - 1:00 μ.μ.). Την επιμόρφωση θα παρακολουθήσουν όλοι οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται στα Δημόσια και Κοινοτικά νηπιαγωγεία. Η διάρκεια της για κάθε εκπαιδευτικό είναι μία συνάντηση. Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε στο Παράρτημα.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε και να δηλώσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας συμπεριλαμβανομένης της Διευθύντριας, της Β. Διευθύντριας και της Διευθύνουσας. Οι δηλώσεις συμμετοχής των εκπαιδευτικών στην επιμόρφωση θα πρέπει να κατανεμηθούν ανάλογα με τις ομάδες επιμόρφωσης ανά επαρχία ώστε να μην παρεμποδιστεί η ομαλή λειτουργία των σχολείων (π.χ. αν η σχολική μονάδα έχει τέσσερις εκπαιδευτικούς και ανήκει στην επαρχία Λεμεσού, όπου η επιμόρφωση προσφέρεται σε 4 διαφορετικές ημερομηνίες, τότε θα πρέπει να δηλωθεί ένας εκπαιδευτικός για κάθε ημερομηνία). Διευκρινίζεται ότι οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε περισσότερες από μία σχολικές μονάδες, θα παρακολουθήσουν την επιμόρφωση μαζί με το προσωπικό του σχολείου το οποίο είναι η έδρα τους.

Παράλληλα, η Διεύθυνση του Δημόσιου σχολείου έχει την ευθύνη να ενημερώσει και τους εκπαιδευτικούς των Κοινοτικών Νηπιαγωγείων, τα οποία συστεγάζονται ή βρίσκονται πλησιέστερα προς αυτά και στη συνέχεια να δηλώσει την ημερομηνία κατά την οποία θα επιμορφωθούν οι συγκεκριμένοι εκπαιδευτικοί. Τονίζεται πως στο σχεδιασμό της επιμόρφωσης έχει καταβληθεί προσπάθεια να μην παρακωλύεται, κατά το δυνατό, η ομαλή λειτουργία των σχολείων.

Η Δήλωση Συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθεί, με ευθύνη της Διευθύντριας/Β. Διευθύντριας/Διευθύνουσας κάθε σχολικής μονάδας, ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy), στον χώρο των ανακοινώσεων με τον τίτλο Επιμόρφωση Μάχιμων Εκπαιδευτικών Προσχολικής Εκπαίδευσης στα Νέα Αναλυτικά Προγράμματα 2013. Για την ηλεκτρονική υποβολή χρησιμοποιήστε τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου σας. Δηλώσεις θα γίνονται δεκτές από τις 18 Δεκεμβρίου 2012 μέχρι και τις 8 Ιανουαρίου 2013.

Κατά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής Δήλωσης Συμμετοχής, οι εκπαιδευτικοί θα έχουν πρόσβαση στις ημερομηνίες επιμόρφωσης της επαρχίας στην οποία ανήκει η σχολική τους μονάδα. Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, το οποίο έχει την ευθύνη υλοποίησης της επιμόρφωσης για τα Νέα Αναλυτικά Προγράμματα, δεν θα δεχθεί καμία αίτηση αλλαγής της επαρχίας επιμόρφωσης.

Οδηγίες για ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Για οποιαδήποτε βοήθεια στην ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων, μπορείτε να επικοινωνείτε με την κ. Ήβη Γεωργίου, στο τηλέφωνο 22402370.

Εγκύκλιος και παραρτήματα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης