Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια της ταυτάριθμης εγκυκλίου με ημερομηνία 5/11/2012 σας πληροφορώ ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, στο πλαίσιο της επιμόρφωσης για τα νέα Αναλυτικά Προγράμματα, συνεχίζει την προσφορά αποκεντρωμένων επιμορφώσεων σε επίπεδο δικτύων σχολείων για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής. Στις επιμορφώσεις θα συμμετέχει ένας εκπαιδευτικός από κάθε σχολείο ο οποίος θα επιλεγεί από τη Διεύθυνση του σχολείου στο οποίο υπηρετεί, με βάση τα πιο κάτω κριτήρια:

1. Από Δημοτικά Σχολεία κύκλου Α’: ο/η εκπαιδευτικός που διδάσκει περισσότερες ώρες Φυσική Αγωγή στις μικρές τάξεις (Α΄, Β΄, Γ΄).
  2. Από Δημοτικά Σχολεία κύκλου Β’: ο/η εκπαιδευτικός που διδάσκει περισσότερες ώρες Φυσική Αγωγή στις μεγάλες τάξεις (Δ΄, Ε΄, Στ΄)
  3. Από Δημοτικά Σχολεία ενιαίου κύκλου: ο/η εκπαιδευτικός που διδάσκει περισσότερες ώρες Φυσική Αγωγή στις μικρές τάξεις και, όπου υπάρχει δυνατότητα, και ο/η εκπαιδευτικός που διδάσκει περισσότερες ώρες Φυσική Αγωγή στις μεγάλες τάξεις

Στο Παράρτημα που ακολουθεί παρουσιάζεται το πρόγραμμα των δικτύων επιμόρφωσης, τα σχολεία που συμμετέχουν σε κάθε δίκτυο καθώς και η ώρα και ο χώρος διεξαγωγής των επιμορφώσεων. Οι επιμορφώσεις θα ξεκινήσουν την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2012. Παρακαλώ όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας που επηρεάζονται.

Παράρτημα