Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας πληροφορούμε ότι στις 29 Νοεμβρίου 2012 και ώρα 15:30-18:30 το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με το Τμήμα Περιβάλλοντος του Υπουργείου Γεωργίας Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος, διοργανώνουν ενημερωτική συνάντηση για παρουσίαση της εκπαιδευτικής βαλίτσας με θέμα τη γνωριμία και τη διατήρηση των ειδών της Πανίδας της Κύπρου. Το εκπαιδευτικό υλικό έχει παραχθεί στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Life-ICOSTACY και περιλαμβάνει:

1. Οδηγό για τον εκπαιδευτικό (σύντομη παρουσίαση του φυσικού περιβάλλοντος της Κύπρου μέσα από φωτογραφικό υλικό και συνοδευτικά κείμενα, καθώς επίσης και προτεινόμενες δραστηριότητες για μαθητές/τριες του Δημοτικού Α’-Στ’ και Γυμνασίου Α’-Γ’).
  2. Οδηγό για το μαθητή στον οποίο περιλαμβάνονται φύλλα εργασίας σχετικά με τις δραστηριότητες που περιλαμβάνονται στον οδηγό του εκπαιδευτικού.
  3. Cd με φωτογραφική παρουσίαση των επιλεγμένων ειδών πανίδας και του φυσικού περιβάλλοντος στα οποία αυτά εντοπίζονται.
  4. Βιβλιαράκι για τον εκπαιδευτικό και το μαθητή στο οποίο παρουσιάζονται τα είδη πανίδας του προγράμματος.
  5. Επιτραπέζιο παιχνίδι σχετικό με τα είδη πανίδας της Κύπρου.

Στα πλαίσια της συνάντησης θα γίνουν σχετικές διαλέξεις για τη βιοποικιλότητα της Κύπρου (πανίδα και χλωρίδα), τις προστατευόμενες περιοχές, αλλά και τη σημασία τους ως παιδαγωγικών και εκπαιδευτικών εργαλείων (το πρόγραμμα επισυνάπτεται).

Μέγιστος αριθμός συμμετοχής εκπαιδευτικών στη συνάντηση είναι σαράντα (40) γι’ αυτό παρακαλείστε όπως ενημερώσετε άμεσα το προσωπικό σας. Το εκπαιδευτικό υλικό που θα παρουσιασθεί θα δοθεί δωρεάν στους εκπαιδευτικούς που θα παρευρεθούν στη συνάντηση και θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Για δήλωση συμμετοχής στη συνάντηση, όπως επίσης και για οποιεσδήποτε άλλες διευκρινίσεις και πληροφορίες σε σχέση με αυτή, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Αραβέλλα Ζαχαρίου, Συντονίστρια ΠΕ, ΠΙ στο τηλ. 22402352.

Εγκύκλιος και Πρόγραμμα