Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια της ταυτάριθμης εγκυκλίου με ημερομηνία 5 Νοεμβρίου 2012 διευκρινίζονται τα εξής, σε σχέση με το μάθημα της Φυσικής Αγωγής:

1. Η επιμόρφωση που έχει προγραμματιστεί να προσφερθεί την Τρίτη 20/11/2012 για τις επαρχίες Λάρνακας και Αμμοχώστου θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Σχολείο Δροσιάς (Κ.Β’) και όχι στο Δημοτικό Σχολείο Καμάρων (όπως αρχικά είχε προγραμματιστεί).
  2. Στο Παράρτημα 7 της ταυτάριθμης εγκυκλίου με ημερομηνία 5 Νοεμβρίου 2012, στα κριτήρια επιλογής της/ του εκπαιδευτικού από κάθε σχολείο που θα συμμετέχει στις πιο πάνω δράσεις για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, αναφέρεται ότι στις επιμορφώσεις θα πρέπει να συμμετέχει «η/ ο Διευθύντρια/ ντης του κάθε σχολείου της περιφέρειας ή εκπρόσωπός της/του».

Λόγω του ότι η συμμετοχή των Διευθυντών/ ντριών των σχολείων στις συγκεκριμένες συναντήσεις θεωρείται πολύ σημαντική από την ομάδα προώθησης του νέου Προγράμματος Σπουδών της Φυσικής Αγωγής τονίζεται ότι ο/ η Διευθυντής/ ντρια θα αποστέλλει εκπρόσωπο του/ της μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Σημειώνεται ότι στην εξαιρετική περίπτωση που θα συμμετέχει εκπρόσωπος, αυτός δεν θα πρέπει να είναι ο/ η εκπαιδευτικός που διδάσκει το μάθημα αλλά άλλος/ η εκπαιδευτικός από τη διευθυντική ομάδα που θα μεταφέρει στη σχολική μονάδα τα αποτελέσματα των πιο πάνω συναντήσεων.