Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, συνεχίζει και την παρούσα σχολική χρονιά, το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στο πλαίσιο της εφαρμογής των νέων Αναλυτικών Προγραμμάτων (Α.Π.).

Η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών κατά την παρούσα σχολική χρονιά θα αποτελείται από την Κεντρική Επιμόρφωση, η οποία θα προσφερθεί με τη μορφή σεμιναρίων για ορισμένα μόνο γνωστικά αντικείμενα -και η οποία περιγράφεται πιο κάτω- και από την επιμόρφωση σε δίκτυα σχολείων, για την οποία έχει αναρτηθεί ξεχωριστή ενημερωτική εγκύκλιος. Παράλληλα, θα συνεχιστεί η στήριξη των σχολικών μονάδων από τις ομάδες υποστήριξης για όλα τα αντικείμενα. Τονίζεται πως στο σχεδιασμό της επιμόρφωσης έχει καταβληθεί προσπάθεια να μην παρακωλύεται, κατά το δυνατό, η ομαλή λειτουργία των σχολείων.

Η Κεντρική Επιμόρφωση του Προγράμματος για εκπαιδευτικούς θα αρχίσει στις 19 Νοεμβρίου 2012 και θα προσφέρεται σε εργάσιμο χρόνο (8:30π.μ. - 1:00μ.μ.) για επτά (7) γνωστικά αντικείμενα, όπως φαίνεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1. Η διάρκεια της επιμόρφωσης για κάθε γνωστικό αντικείμενο είναι μία συνάντηση. Στις επιμορφώσεις θα συμμετέχει ένας εκπαιδευτικός από κάθε σχολική μονάδα, ο οποίος θα επιλεγεί από τη Διεύθυνση του σχολείου, όπως φαίνεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2 όπου διευκρινίζονται οι συμμετέχοντες.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας και στη συνέχεια να ορίσετε και να δηλώσετε τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι θα παρακολουθήσουν τα Σεμινάρια. Επισημαίνεται ότι η δήλωση συμμετοχής, υποβάλλεται με ευθύνη του Διευθυντή κάθε σχολικής μονάδας, ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στο χώρο των ανακοινώσεων με τον τίτλο Επιμόρφωση Μάχιμων Εκπαιδευτικών Δημοτικής Εκπαίδευσης στα νέα Αναλυτικά Προγράμματα. Για την ηλεκτρονική υποβολή χρησιμοποιήστε τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου σας και δηλώστε από τις 8 Νοεμβρίου 2012 μέχρι και τις 15 Νοεμβρίου 2012. Κατά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής Δήλωσης Συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν πρόσβαση στο Πρόγραμμα των Σεμιναρίων, ανά γνωστικό αντικείμενο, της επαρχίας στην οποία ανήκει η σχολική τους μονάδα. Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, το οποίο έχει την ευθύνη υλοποίησης της επιμόρφωσης για τα νέα Αναλυτικά Προγράμματα, δε θα δεχθεί καμία αίτηση αλλαγής της επαρχίας επιμόρφωσης. Οδηγίες για ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Για περαιτέρω βοήθεια στην ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων μπορείτε να επικοινωνείτε με την κ. Ήβη Γεωργίου, στο τηλέφωνο 22402370.

Προκειμένου να διασφαλιστεί πως την ίδια μέρα δεν θα απουσιάζει παρά μόνο ένας εκπαιδευτικός από τη σχολική μονάδα, προτείνεται η Διεύθυνση του σχολείου να δηλώνει πάντοτε τον ίδιο αριθμό ομάδας για όλα τα γνωστικά αντικείμενα (π.χ. Ιστορία - Λευκωσία 1 αλλά και Αγγλικά – Λευκωσία 1).

Οι Διευθύνσεις των μικρών σχολικών μονάδων της Δημοτικής Εκπαίδευσης καλούνται να προβαίνουν στις διευθετήσεις που κρίνουν αναγκαίες, έτσι ώστε και η ομαλή λειτουργία των σχολείων τους να διαφυλάγεται, αλλά και ένας αριθμός εκπαιδευτικών τους να λαμβάνουν μέρος στην επιμόρφωση.

Αναφέρεται πως προτεραιότητα, για να παρακολουθήσουν την επιμόρφωση, θα δοθεί σε άτομα που δεν έχουν παρακολουθήσει οποιαδήποτε επιμόρφωση στα Νέα Αναλυτικά Προγράμματα, κατά τις προηγούμενες σχολικές χρονιές. Στην περίπτωση που δηλωθούν να παρακολουθήσουν την επιμόρφωση άτομα που επιμορφώθηκαν και κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά είναι σημαντικό τα άτομα αυτά να δηλωθούν για παρακολούθηση άλλου θέματος από αυτό για το οποίο έχουν ήδη επιμορφωθεί.

Παραρτήματα

Ηλεκτρονική δήλωση συμμετοχής