Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και στo πλαίσιo της προσπάθειας για προώθηση των νέων Αναλυτικών Προγραμμάτων (Α.Π.) το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο ανακοινώνει ότι για τη φετινή χρονιά 2012 - 2013 οι ομάδες εργασίας έξι γνωστικών αντικειμένων (Σχεδιασμός & Τεχνολογία, Φυσικές Επιστήμες, Αγγλικά, Τέχνη, Φυσική Αγωγή και Π.Ε./Ε.Α.Α.) θα στηρίξουν τις σχολικές μονάδες μέσω αποκεντρωμένων δράσεων σε επίπεδο δικτύων σχολείων, σε παγκύπρια βάση.

Συγκεκριμένα, οι λειτουργοί που είναι αποσπασμένοι στις ομάδες εργασίας για τα νέα Α.Π. των πιο πάνω μαθημάτων έχουν προγραμματίσει εστιασμένες επιμορφωτικές δραστηριότητες εντός των σχολείων, σε σχολική βάση ή στη βάση δικτύου σχολείων. Η κάθε ομάδα εργασίας έχει ετοιμάσει σχέδιο δράσης για τη φετινή χρονιά με βάση τις ιδιαιτερότητες και τις ανάγκες του κάθε μαθήματος.

Στα ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ 1 - 6 επισυνάπτονται τα σχέδια δράσης για τα πιο πάνω μαθήματα στα οποία, ανά επαρχία, δίνονται όλες οι απαραίτητες πληροφορίες για τα δίκτυα ή τις ομάδες στις οποίες εντάχθηκε το κάθε σχολείο, οι ημερομηνίες που θα πραγματοποιηθούν οι συναντήσεις για κάθε δίκτυο ή ομάδα σχολείων, ο χώρος διεξαγωγής της κάθε συνάντησης και τέλος η ώρα και η διάρκεια της κάθε συνάντησης.

Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 7 επισυνάπονται τα κριτήρια επιλογής της/ του εκπαιδευτικού από κάθε σχολείο που θα συμμετέχει στις πιο πάνω δράσεις.

Σημειώνεται ότι το πρόγραμμα των επιμορφωτικών συναντήσεων σε επίπεδο δικτύων ή ομάδων σχολείων ξεκινά από την Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012 για τα μαθήματα του Σχεδιασμού & Τεχνολογίας και της Π.Ε./Ε.Α.Α. και για το σκοπό αυτό παρακαλείστε όπως ενημερώσετε άμεσα τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας που επηρεάζονται.

Υπενθυμίζεται ότι η έμφαση κατά τη φετινή σχολική χρονιά, σε σχέση με την προώθηση των νέων Α.Π., είναι στις αποκεντρωμένες δράσεις και τη στήριξη των σχολείων. Οποιεσδήποτε δικές σας εισηγήσεις σχετικά με το θέμα είναι ευπρόσδεκτες στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Παράρτημα 1: Σχεδιασμός και Τεχνολογία
Παράρτημα 2: Φυσικές Επιστήμες