Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και στα πλαίσια της προσπάθειας για προώθηση των νέων Αναλυτικών Προγραμμάτων (Α.Π.), το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο ανακοινώνει ότι, για τη φετινή χρονιά 2012 - 2013, οι ομάδες εργασίας των νέων Α.Π. των γνωστικών αντικειμένων που επισυνάπτονται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1 θα στηρίξουν τις σχολικές μονάδες (Γυμνάσια) μέσω αποκεντρωμένων δράσεων σε επίπεδο δικτύων σχολείων.

Συγκεκριμένα, οι λειτουργοί που είναι αποσπασμένοι στις ομάδες εργασίας για τα νέα Α.Π. καθώς και οι συντονιστές τους (επιθεωρητές ή/και πανεπιστημιακοί) θα διοργανώσουν εστιασμένες επιμορφωτικές δραστηριότητες εντός των σχολείων, σε σχολική βάση ή στη βάση δικτύου σχολείων. Η κάθε ομάδα εργασίας έχει ετοιμάσει σχέδιο δράσης για τη φετινή χρονιά, με βάση τις ιδιαιτερότητες του μαθήματός της, το οποίο αναμένεται να σας κοινοποιηθεί σύντομα.

Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2 επισυνάπτεται το σχέδιο δράσης για το μάθημα της Χημείας. Η σειρά των επιμορφωτικών δράσεων σε επίπεδο δικτύων σχολείων για το μάθημα της Χημείας θα ξεκινήσει τη Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2010 και για το σκοπό αυτό παρακαλείστε όπως ενημερώσετε σχετικά τους καθηγητές Χημείας του σχολείου σας που επηρεάζονται.

Υπενθυμίζεται ότι η έμφαση κατά τη φετινή σχολική χρονιά, σε σχέση με την προώθηση των νέων Α.Π., είναι στις αποκεντρωμένες δράσεις και τη στήριξη των σχολείων. Οποιεσδήποτε δικές σας εισηγήσεις σχετικά με το θέμα είναι ευπρόσδεκτες.

Παράρτημα 1

Παράρτημα 2