Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια προηγούμενης εγκυκλίου (Αρ. Φακ. ΠΙ 7.7.09.16 / 5.2.06.5.2, ημερ. 5/9/2012), το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης, συνεχίζει και την παρούσα σχολική χρονιά, το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για τους εκπαιδευτικούς στο πλαίσιο της εισαγωγής και εφαρμογής των νέων Αναλυτικών Προγραμμάτων (Α.Π.) στα δημόσια σχολεία.

Η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών κατά την παρούσα σχολική χρονιά θα αποτελείται από την Κεντρική Επιμόρφωση, η οποία θα προσφερθεί με τη μορφή σεμιναρίων για ορισμένα μόνο γνωστικά αντικείμενα - και η οποία περιγράφεται πιο κάτω - και από την επιμόρφωση σε δίκτυα σχολείων, για την οποία θα σταλεί ξεχωριστή ενημερωτική εγκύκλιος. Παράλληλα, θα συνεχιστεί η στήριξη εντός των σχολικών μονάδων από τις ομάδες υποστήριξης για όλα τα αντικείμενα. Τονίζεται πως στο σχεδιασμό της Κεντρικής επιμόρφωσης έχει καταβληθεί προσπάθεια να μην παρακωλύεται, όσο το δυνατό, η ομαλή λειτουργία των σχολείων.

Η Κεντρική Επιμόρφωση του Προγράμματος για εκπαιδευτικούς θα αρχίσει στις   24 Οκτωβρίου 2012 και θα προσφερθεί σε εργάσιμο χρόνο (8:30π.μ. - 1:00μ.μ.) για εννέα (9) γνωστικά αντικείμενα. Στο Παράρτημα Ι προσδιορίζονται οι ημερομηνίες καθώς και ο χώρος, ανά επαρχία, των σεμιναρίων ανά γνωστικό αντικείμενο. Για τα περισσότερα γνωστικά αντικείμενα θα συμμετάσχει ένας εκπαιδευτικός από κάθε σχολική μονάδα, ο οποίος θα επιλεγεί από τη Διεύθυνση του σχολείου, όπως φαίνεται στο Παράρτημα ΙΙ όπου διευκρινίζονται οι συμμετέχοντες. Κάθε εκπαιδευτικός θα παρακολουθήσει συγκεκριμένο αριθμό σεμιναρίων, ανάλογα με το γνωστικό αντικείμενο για το οποίο θα επιμορφωθεί.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας και στη συνέχεια να ορίσετε και να δηλώσετε τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι θα παρακολουθήσουν τα Σεμινάρια. Επισημαίνεται ότι:

• για πέντε (5) από τα εννέα (9) γνωστικά αντικείμενα και συγκεκριμένα για τα μαθήματα των Αρχαίων Ελληνικών (Α΄ και Β΄ Γυμνασίου), της Λογοτεχνίας, της Γεωγραφίας και της Τέχνης δεν απαιτείται δήλωση συμμετοχής. Οι συμμετέχοντες σ’ αυτά, που θα οριστούν από τη Διεύθυνση του σχολείου με βάση την περιγραφή που δίνεται στο Παράρτημα ΙΙ, θα προσέλθουν απευθείας στα κέντρα επιμόρφωσης που σημειώνονται στο Παράρτημα Ι.
  • για τέσσερα (4) από τα εννέα (9) γνωστικά αντικείμενα και συγκεκριμένα για τα μαθήματα της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, της Ιστορίας, της Πληροφορικής, του Σχεδιασμού και Τεχνολογίας θα πρέπει να υποβληθεί, δήλωση συμμετοχής με ευθύνη του Διευθυντή κάθε σχολικής μονάδας, ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στο χώρο των ανακοινώσεων με τον τίτλο Επιμόρφωση Μάχιμων Εκπαιδευτικών Μέσης Εκπαίδευσης στα νέα Αναλυτικά Προγράμματα. Για την ηλεκτρονική υποβολή χρησιμοποιήστε τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου σας και δηλώστε από τις 17 Οκτωβρίου 2012 μέχρι και τις 25 Οκτωβρίου 2012. Κατά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής Δήλωσης Συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν πρόσβαση στο Πρόγραμμα των Σεμιναρίων, ανά γνωστικό αντικείμενο, της επαρχίας στην οποία ανήκει η σχολική τους μονάδα. Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, το οποίο έχει την ευθύνη υλοποίησης της επιμόρφωσης για τα νέα Αναλυτικά Προγράμματα, δεν θα δεχθεί καμία αίτηση αλλαγής της επαρχίας επιμόρφωσης. Οδηγίες για ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Για περαιτέρω βοήθεια στην ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων μπορείτε να επικοινωνείτε με την κα Ήβη Γεωργίου, στο τηλέφωνο 22402370.

Σημειώνεται πως οι Διευθύνσεις των εξατάξιων Γυμνασίων θα επιλέξουν για την επιμόρφωση εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στο γυμνασιακό κύκλο. Οι Διευθύνσεις των Γυμνασίων στα οποία δεν λειτουργούν και οι τρεις τάξεις ή έχουν λιγότερους από εκατό μαθητές, καλούνται να προβούν στις διευθετήσεις που κρίνουν αναγκαίες, έτσι ώστε και η ομαλή λειτουργία των σχολείων τους να διαφυλαχθεί, αλλά και ένας αριθμός εκπαιδευτικών τους να λάβει μέρος στην επιμόρφωση.

Αναφέρεται πως προτεραιότητα, για να παρακολουθήσουν την επιμόρφωση, θα δοθεί σε άτομα που δεν έχουν παρακολουθήσει οποιαδήποτε επιμόρφωση στα Νέα Αναλυτικά Προγράμματα, κατά τις προηγούμενες σχολικές χρονιές. Στην περίπτωση που δηλωθούν να παρακολουθήσουν την επιμόρφωση άτομα που επιμορφώθηκαν και κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά, όπως είναι η περίπτωση του κλάδου των φιλολόγων, είναι σημαντικό τα άτομα αυτά να δηλωθούν για παρακολούθηση άλλου θέματος από αυτό για το οποίο έχουν ήδη επιμορφωθεί.

Εγκύκλιος και Παραρτήματα

Ηλεκτρονική δήλωση συμμετοχής