Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, ανακοινώνεται ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο θα προσφέρει επιμόρφωση στους/στις εκπαιδευτικούς που έχουν αναλάβει για πρώτη φορά τη διδασκαλία της Ελληνικής Γλώσσας σε αλλόγλωσσους μαθητές Μέσης Εκπαίδευσης, κατά το τρέχον σχολικό έτος. Ο αριθμός των νεοεισερχόμενων εκπαιδευτικών που αναμένεται να παρακολουθήσουν την επιμόρφωση ανέρχεται στους 14.

Η επιμορφωτική συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία, στις 12 Οκτωβρίου 2012 (8:30-13:30). Το σεμινάριο θα έχει εργαστηριακό χαρακτήρα και θα επικεντρωθεί στον σχεδιασμό μαθήματος, καθώς επίσης σε αποτελεσματικές πρακτικές /στρατηγικές διδασκαλίας της Ελληνικής σε αλλόγλωσσους μαθητές.

Παρακαλούμε όπως ενημερωθούν άμεσα οι εκπαιδευτικοί, ώστε να παραστούν στο σεμινάριο-εργαστήριο.