Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας αποστέλλουμε το βιβλιάριο «Σεμινάρια σε Σχολική Βάση και Σεμινάρια για Γονείς 2012-2013», στο οποίο περιέχονται όλες οι απαραίτητες πληροφορίες για τα σεμινάρια σε σχολική βάση και σεμινάρια για γονείς, που προτίθεται να προσφέρει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (ΠΙ) κατά το τρέχον σχολικό έτος. Το περιεχόμενο του βιβλιαρίου φιλοξενείται στον ιστοχώρο του ΠΙ, στη σελίδα των Σεμιναρίων σε σχολική βάση και των Σεμιναρίων για γονείς.

Σημειώνεται ότι η επιμόρφωση στη σχολική βάση αποτελεί έναν σημαντικό θεσμό, ο οποίος εστιάζεται στις ανάγκες της σχολικής μονάδας και συμβάλλει στην προσωπική και επαγγελματική ανάπτυξη του εκπαιδευτικού, τόσο σε ατομικό όσο και σε συλλογικό επίπεδο, με αποτέλεσμα την αναβάθμιση της ποιότητας της εκπαίδευσης.

Κατά τη φετινή χρονιά, για τη διεξαγωγή σεμιναρίων σε σχολική βάση, ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στην προώθηση των Νέων Αναλυτικών Προγραμμάτων, τόσο σε οριζόντια θέματα όσο και σε θέματα διδακτικής μεθοδολογίας. Συγκεκριμένα, θα προσφέρονται οι εξής θεματικές περιοχές:

• Διδακτική μεθοδολογία γνωστικών αντικειμένων
  • Αγωγή Υγείας - Υγιεινή Διατροφή
  • Ασφάλεια στο Διαδίκτυο
  • Αξιολόγησης διδασκαλίας
  • Δεξιότητες ζωής
  • Διαχείριση άγχους
  • Εκφοβιστική συμπεριφορά
  • Διαχείριση της διαφορετικότητας
  • Συναισθηματική Αγωγή
  • Πρόληψη της χρήσης ουσιών εξάρτησης (σε συνεργασία με το ΚΕΝΘΕΑ)

Έχουν ενταχθεί επίσης, δύο κεντρικές επιμορφώσεις με θέμα «Διαχείριση γλωσσικής ετερότητας στο Δημοτικό Σχολείο» και «Διαχείριση γλωσσικής ετερότητας στο Νηπιαγωγείο», ως μια εναλλακτική πρόταση επιμόρφωσης (βλ. Παράρτημα 2).

Σας παρακαλούμε να γνωστοποιήσετε στον Σύνδεσμο Γονέων του σχολείου σας την έκδοση και το περιεχόμενο του βιβλιαρίου που αφορά τα σεμινάρια για γονείς.

Το Π.Ι. θα δέχεται αιτήσεις συμμετοχής στα σεμινάρια σε σχολική βάση από τις 14 Σεπτεμβρίου 2012 και για γονείς από τις 21 Σεπτεμβρίου 2012. Η υποβολή των αιτήσεων θα γίνεται μόνο ηλεκτρονικά από τον ιστοχώρο του Π.Ι. www.pi-eggrafes.ac.cy. Οι σχολικές μονάδες μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις, αφού μελετήσουν προσεκτικά τις διαδικασίες για αίτηση διεξαγωγής σεμιναρίου και ηλεκτρονικής υποβολής της αίτησης στο Παράρτημα 1.

Θερμές ευχές για καλή σχολική χρονιά.

Εγκύκλιος και παραρτήματα

Σημείωση:
Το πρόγραμμα «Διαχείριση γλωσσικής ετερότητας στο Νηπιαγωγείο» αναβάλλεται και θα διεξαχθεί σε μεταγενέστερο στάδιο. Θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση.