Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, αποστέλλουμε το βιβλιάριο «Προαιρετικά Σεμινάρια Επιμόρφωσης 2012-2013» στο οποίο περιέχονται όλες οι απαραίτητες πληροφορίες για τα προαιρετικά σεμινάρια που θα οργανώσει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο κατά το τρέχον έτος. Το βιβλιάριο είναι αναρτημένο στον ιστοχώρο του Π.Ι. : http://www.pi.ac.cy .

Σας παρακαλούμε να κοινοποιήσετε στους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας το συντομότερο δυνατό την έκδοση και το περιεχόμενο των σεμιναρίων και να ενθαρρύνετε τη συμμετοχή τους σε αυτά. Το Π.Ι. θα δέχεται αιτήσεις συμμετοχής στα Προαιρετικά Σεμινάρια Επιμόρφωσης από τις αρχές Σεπτεμβρίου 2012, μόνο ηλεκτρονικά, μέσα από τη νέα Πλατφόρμα Εγγραφών, που φιλοξενείται στη διεύθυνση www.pi-eggrafes.ac.cy και λειτουργεί για πρώτη χρονιά. Σημειώνεται πως πριν την υποβολή αίτησης για συμμετοχή σε προαιρετικό σεμινάριο, θα πρέπει να προηγηθεί η διαδικασία εγγραφής ως «νέου χρήστη». Περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία εγγραφής ως «νέου χρήστη» μπορείτε να βρείτε στον ιστοχώρο, www.pi-eggrafes.ac.cy. Διευκρινίζεται πως το Π.Ι. θα αποστέλλει μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ειδοποίηση για συμμετοχή μόνο σε όσους εκπαιδευτικούς γίνονται δεκτοί σε σεμινάριο.

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις, αφού μελετήσουν προσεκτικά τις Γενικές Οδηγίες και την περιγραφή του σεμιναρίου/των σεμιναρίων που θα επιλέξουν, και αφού βεβαιωθούν ότι πληρούν τις προϋποθέσεις και λάβουν υπόψη τους περιορισμούς που τίθενται. Προτρέπονται να επισκέπτονται τακτικά τον ιστοχώρο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για να ενημερώνονται για επιπρόσθετα σεμινάρια που πιθανόν να εξαγγελθούν εντός του έτους, καθώς και για οποιεσδήποτε αλλαγές προκύψουν στον αρχικό προγραμματισμό.

Παράκληση είναι όπως η παρούσα εγκύκλιος αναρτηθεί στην πινακίδα του συλλόγου του διδακτικού προσωπικού του σχολείου σας και όπως το βιβλιάριο βρίσκεται συνεχώς στη διάθεση του διδακτικού προσωπικού.

Θερμές ευχές για καλή σχολική χρονιά.