Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα πληροφορήστε ότι, κατόπιν σχετικής απόφασης του Υπουργικού Συμβουλίου και της Βουλής, κατά την περίοδο 3 μέχρι 7 Σεπτεμβρίου 2012 (πρώτη εβδομάδα λειτουργίας των σχολείων Δημοτικής Εκπαίδευσης), θα διεξαχθεί διήμερο επιμόρφωσης όλων των εκπαιδευτικών Προδημοτικής, Δημοτικής και Ειδικής Εκπαίδευσης. Τονίζεται ότι οι μαθητές θα προσέλθουν κανονικά στα σχολεία τη Δευτέρα 10/9/2012.

Σε κάθε επαρχία το διήμερο θα διεξαχθεί σε δύο διαφορετικές μέρες και θα περιλαμβάνει τόσο κεντρική επιμόρφωση (την πρώτη μέρα) όσο και ενδοσχολική επιμόρφωση (τη δεύτερη μέρα).

Κατά τη διάρκεια της μέρας διεξαγωγής της κεντρικής επιμόρφωσης οι εκπαιδευτικοί, αφού δηλώσουν σε ηλεκτρονική πλατφόρμα (η οποία θα λειτουργήσει μόνο κατά τις 3 και 4 Σεπτεμβρίου 2012) το θέμα στο οποίο επιθυμούν να ενημερωθούν (από κατάλογο θεμάτων που θα προσφερθούν), θα χωριστούν σε ομάδες των 30 – 50 ατόμων και θα παρακολουθήσουν ένα ολοήμερο σεμινάριο (08:30-13:00) για το θέμα για το οποίο θα δηλώσουν συμμετοχή.

Οι θεματικές της κεντρικής επιμόρφωσης θα περιλαμβάνουν τόσο θέματα των νέων Α.Π. (φιλοσοφία και διδακτικές των διαφόρων μαθημάτων) όσο και οριζόντια θέματα (αποτελεσματικός εκπαιδευτικός, θέματα εκφοβισμού κ.λπ.). Σε όλα τα ολοήμερα σεμινάρια, εκτός από τη γενική ενημέρωση, θα αφιερωθεί χρόνος και σε εργαστηριακού τύπου εργασία μέσω δραστηριοτήτων βιωματικού χαρακτήρα.

Από την πιο πάνω διαδικασία θα εξαιρεθούν οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν ειδικά θέματα (Μουσική, Τέχνη και Φυσική Αγωγή) καθώς επίσης και οι Ειδικοί Εκπαιδευτικοί οι οποίοι δεν θα επιλέξουν από την ηλεκτρονική πλατφόρμα το θέμα στο οποίο θα επιμορφωθούν αλλά θα πάνε στο επιμορφωτικό κέντρο που θα τους υποδειχθεί από τους επιθεωρητές που είναι υπεύθυνοι για το κάθε ένα από τα ειδικά θέματα.

Στα ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ 1, 2 και 3 επισυνάπτονται για τις/τους νηπιαγωγούς, τις/τους δασκάλες/ους και τις/τους ειδικές/ούς εκπαιδευτικούς, αντίστοιχα, κατάλογοι, ανά επαρχία, με τα θέματα που θα προσφερθούν κατά τη μέρα διεξαγωγής της κεντρικής επιμόρφωσης, καθώς επίσης και η μέρα και η ώρα διεξαγωγής του κάθε σεμιναρίου. Σημειώνεται ότι περισσότερες λεπτομέρειες για την κεντρική επιμόρφωση θα ανακοινωθούν με νέα εγκύκλιο η οποία θα αποσταλεί στα σχολεία κατά την εβδομάδα 20 - 24 Αυγούστου 2012.

Κατά τη διάρκεια της μέρας διεξαγωγής της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, η διεύθυνση του κάθε σχολείου σε συνεργασία με τον οικείο επιθεωρητή θα οργανώσει πρόγραμμα επιμόρφωσης του προσωπικού (παρουσιάσεις άρθρων ή έτοιμων παρουσιάσεων για τα νέα Π.Σ. των διαφόρων γνωστικών αντικειμένων, τη φιλοσοφία των νέων Α.Π., την υιοθέτηση καλών πρακτικών για βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου, κ.λπ.).

Στη Λευκωσία η ενδοσχολική επιμόρφωση θα διεξαχθεί στις 6/9/2012, στις επαρχίες Λάρνακας-Αμμοχώστου στις 6/9/2012 και στις επαρχίες Λεμεσού-Πάφου στις 7/9/2012.

Επιμορφωτικό υλικό το οποίο θα αξιοποιήσουν οι σχολικές μονάδες κατά την ημέρα διεξαγωγής της ενδοσχολικής επιμόρφωσης υπάρχει ήδη αναρτημένο:

(α) στις ιστοσελίδες της Διεύθυνσης Δημοτικής Εκπαίδευσης:

(β) στις ιστοσελίδες του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου:

Το τελικό πλάνο με βάση το οποίο η κάθε σχολική μονάδα θα οργανώσει το πρόγραμμα που θα ακολουθήσει κατά τη μέρα διεξαγωγής της ενδοσχολικής επιμόρφωσης θα ανακοινωθεί με νέα εγκύκλιο την εβδομάδα 20-24 Αυγούστου 2012.

Για την όσο το δυνατό καλύτερη διοργάνωση του διημέρου, πέραν από την εγκύκλιο που θα αποσταλεί σε όλα τα σχολεία Προδημοτικής, Δημοτικής και Ειδικής Εκπαίδευσης κατά την εβδομάδα 20 - 24 Αυγούστου 2012, στην οποία θα αναφέρονται όλες οι απαραίτητες πληροφορίες και οδηγίες, όσοι Διευθυντές σχολείων Προδημοτικής, Δημοτικής και Ειδικής Εκπαίδευσης επιθυμούν, μπορούν να συμμετέχουν στις ανοικτές, προαιρετικές ενημερωτικές συναντήσεις (για πληροφορίες και διευκρινίσεις) που προγραμμάτισε η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, κατά το τριήμερο 28 - 30 Αυγούστου 2012. Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 4 επισυνάπτεται το πρόγραμμα των ενημερωτικών συναντήσεων με τους Διευθυντές.

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2